Alibaba ve Tencent için şok karar

Alibaba ve Tencent için şok karar
Alibaba ve Tencent için şok karar hande erol

ABD, çıkarlarını ve güvenliğini tehdit ettiğine inandığı şirketleri kara listeye alarak yaptırım uygulaması ile bilinen bir ülke. Hatta bunun en dikkat çeken örneklerinden biri de akıllı telefon sektörünün başarılı oyuncularından Huawei’nin kara listeye alınması diyebiliriz. Çin devlet ile doğrudan bağlantısı olduğu gerekçesi ile ABD yaptırımlarına maruz kalan şirket, an itibari ile eski günlerinden bir hayli uzakta.

Bilindiği üzere ABD, her yıl belirli gerekçelerle kara listeye aldığı şirketleri duyuruyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde e-ticaret devi Amazon’a ait dünyanın önde gelen ülkelerinde hizmet veren 5 yabancı web sitesi kara listeye alınmıştı. Kararın nedeni ise sitelerde satılan sahte ürünler şeklinde açıklandı.

Bunun üzerine açıklamalarda bulunan Amazon, kara listeye alınma gerekçesinin sahte ürünlerle ilgili olmadığını, aksi şekilde siyasi bir durum olduğunu ifade etmişti. Bir süre önce açıklanan yeni liste ile yaklaşık iki yıl önce kara listeye alınan 5 web sitesinin yaptırımlardan kurtulduğunu belirtelim.

ABD Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Katherine Tai, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Sahte ve korsan ürün ticareti, ABD’li işçilerin yaratıcılığını ve yenilik planlarını baltalıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor