Apple ve Samsung rekabeti

Apple ve Samsung rekabeti
Apple ve Samsung rekabeti hande erol
Bu içerik 432 kez okundu.

Her çeyreğin sonunda halka açık şirketler, gelir ve gider raporlarını yayınlar. Yayınlanan bu raporlar aslında şirketin yatırımcılarına hitap etse de biz teknoloji insanları, bu raporlardan büyük anlamlar çıkarabiliyoruz. Yayınlanan yeni rapor ile Apple ve Samsung arasındaki rekabetin 2021’deki kazananı belli oldu.

Bu iki dev üreticiyi kıyaslamadan önce önemli bir noktaya dikkat çekmeliyiz. Apple, yılda bir premium cihaz piyasaya sürüyor ve iki yılda bir gelen iPhone SE dışında uygun fiyatlı telefon üretmiyor. Ancak Samsung, yıl boyunca herkese hitap edecek akıllı telefonlar tanıtıyor. Bu yüzden iki şirketin sadece üst segment akıllı telefonlarla rekabet ettiğini söylemeliyiz.

2021 yılında, 2020’ye göre yüzde 3.2 daha az iPhone satılmış olsa da Apple son rakamlara göre üst düzey telefon pazarında başı çekiyor. Apple şu anda premium segmentteki pazarın yüzde 79’unu oluşturmakta. Zaten şirketin 2021’in dördüncü çeyreğinde tüm zamanların gelir rekorunu kırması da buna dayanıyor. 2020 yılında Samsung, premium segmentin yüzde 29’una sahip olsa da 2021’de bu oran yüzde 21’e düşmüş oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!