Apple yasalara boyun eğdi

Apple yasalara boyun eğdi
Apple yasalara boyun eğdi hande erol
Bu içerik 207 kez okundu.

Apple, üçüncü taraf ödeme hizmetlerine pek de sıcak bakan bir şirket değil. Teknoloji devi, daha önce oyun içi direkt ödeme yöntemi eklediği için Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’le mahkemelik oldu ve hatta sevilen yapım App Store’dan bile kaldırıldı.

Güney Kore’de 2021 yılında hem Apple’ın hem de Google’ın App Store ve Google Play Store’da yer alan uygulamalarda üçüncü taraf ödeme hizmetlerine izin vermesini zorunlu kılan Telekomünikasyon Ticaret Yasası adlı bir antitröst yasası çıktı.

Apple, ilk etapta bu duruma itiraz etse de bu yılın başlarında yasaya uyum sağlayacağını duyurdu. Kısa süre önce de Güney Kore’de yeni dönemin başladığını açıkladı. Ancak şirketin açıklamalarında bazı kritik detaylar olduğunu da belirtmekte fayda var.

Geliştiriciler, artık App Store‘da alternatif ödeme yöntemlerini kullanmakta özgür olacak. Ancak burada StoreKit Harici Satın Alma Yetkisi almaları gerekecek. Hatırlanacağı üzere bu, Hollanda’daki flört odaklı uygulamalara üçüncü tarafa ödeme yöntemi getirildiğinde de şirket tarafından zorunlu tutuldu.

Bunun dışında Apple, alternatif bir ödeme yöntemi kullanılarak yapılan her satış için geliştiricilerden yine komisyon almaya devam edecek. Bu oran yüzde 26 seviyelerinde olacak. Tabii yukarıda belirttiğimiz gibi Telekomünikasyon Ticaret Yasası komisyonlara karşı da sert bir tutuma sahip. Ancak şirketin açıklaması Güney Koreli düzenleyicilerin aksine bu yönde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!