Asr Suresi Okunuşu

Asr Suresi Okunuşu
Asr Suresi Okunuşu hande erol

 

Kur'an-ı Kerim'de yer alan Asr suresi okunuşu sadece üç ayetten oluşmasına karşın, içeriği ve verdiği mesajlarla oldukça derin anlamlara sahiptir. Bu sure, her Müslüman'ın sıkça okuduğu ve ezberlediği kısa sureler arasında yer alır.

Asr Suresi Okunuşu:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

Türkçe Meali: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Andolsun zamana ki, İnsan, gerçekten hüsrandadır. Ancak iman edip salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstesna.

Tefsir:

"Asr" kelimesi "zaman" anlamına gelir. Burada, zamanın yeminiyle başlanarak, zamanın insan için nasıl bir şahit olduğuna ve her geçen anın değerine vurgu yapılıyor. Zamanın içerisinde birçok fırsat, deneyim ve ders barındırdığına dikkat çekilir. İkinci ayette, insanoğlunun kaybeden bir konumda olduğu ifade edilir. Yani, insanın kendi başına bırakıldığı, doğru yolu bulmadığı veya bu yolda hareket etmediği takdirde hüsranla sonuçlanacak bir yaşantısı olduğuna dikkat çekilir. Ancak üçüncü ayette bu genel hükümden bazı istisnalar olduğu belirtiliyor. İman eden, iyi işler yapan, doğruyu tavsiye eden ve sabırla hareket eden insanların bu hüsrandan muaf olduğu ifade edilir. Bu sure, özellikle Müslümanların birbirleri arasındaki ilişkilerine, yaşamlarına ve hareketlerine ışık tutar. Sadece kendi imanını yaşamak yetmez; aynı zamanda toplumda da bu değerleri yayma, doğruyu öğütleyip yanlışlardan sakındırma görevi vardır. Aynı zamanda, hayatta karşılaşılan zorluklara ve sınavlara karşı sabırla hareket etmenin önemi de bu surede vurgulanır. Asr suresi okunuşu kısa olmasına rağmen, içinde barındırdığı evrensel değerlerle tüm insanlık için önemli bir mesaj taşımaktadır. Her okuyuşta, bu derin mesajları ve değerleri yeniden hatırlamak ve hayatımıza tatbik etmek, surenin gerçek anlamda kavranmasını sağlar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor