Backlink Nedir?

Backlink Nedir?
Backlink Nedir? hande erol
Bu içerik 133 kez okundu.

Backlink Nedir?

Backlink, diğer yüksek kaliteli web sitelerinden sitenize bağlantılar kazanma uygulamasıdır. Yetkili, yasal web sitelerinden ne kadar çok geri bağlantınız olursa siteniz arama motorlarında o kadar iyi görünür.

Tüm geri bağlantılar eşit oluşturulmaz. Popüler, yüksek dereceli ve güvenilir web sitelerinden gelen bağlantılar değerlidir. Öte yandan, düşük kaliteli veya spam içerikli web sitelerinden gelen bağlantılar sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Yüksek otoriteye sahip bir web sitesi, sayfalarınızdan birine backlink verdiğinde, kendi web sitenizin otoritesi artar. Sayfalarınızdan birine bir bağlantı ekleyerek, bir web sitesi esasen siteniz için kefil olur.

Ne kadar yüksek kaliteli geri bağlantılar elde ederseniz, web sitenizin sıralaması o kadar iyi olur.

Son derece etkili geri bağlantılar kazanmak zor olabilir. Bununla birlikte, doğru geri bağlantı stratejisi ile sıralamalarda yükselmenize yardımcı olacak güvenilir web sitelerinden etkileyici bağlantılar elde edebilirsiniz.

Yüksek Kaliteli İçeriğe Odaklanın

SEO çabalarınızın temeli olmanın yanı sıra, birinci sınıf içerik aynı zamanda harika bir geri bağlantı oluşturucudur. Web siteniz için değerli, doğru ve benzersiz içerik bularak diğer şirketleri buna bağlantı vermeye teşvik edersiniz.

Bağlantıları çeken içerik genellikle şunları içerir:

 • Veriye dayalı çalışmalar
 • Görsel içerik (infografikler, nasıl yapılır videoları)
 • Uzun biçimli kılavuzlar
 • Trend parçalar
 • Pazar araştırması çalışmaları

Yüksek kaliteli bağlantı yemlerinin genellikle ortak olduğu temel unsurlar şunlardır:

 • Geniş bir kitleye hitap
 • Alıntı potansiyeli (başkalarının çalışmalarınıza, alıntılarınıza ve istatistiklerinize bağlanabileceği anlamına gelir)
 • Güçlü bir duygusal tepki yaratma yeteneği
 • Problem çözme ve soru cevaplama yeteneği

Hedef kitleniz için tasarlanmış yüksek kaliteli makaleler, bloglar ve diğer içerik parçaları da bağlantılar oluşturabilir. İçerik değer kattığı sürece backlink potansiyeline sahiptir.

Yüksek otoriteye sahip web sitelerinde misafir gönderileri, o sitenin hedef kitlesine kendi değerli iç görülerinizi getirmenize olanak tanır. Site yöneticileriyle bir ilişki kurduğunuzda, hedef kitlelerin aynı hizada olduğundan ve paylaşacak gerçekten faydalı bir şeye sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, bu başarılı bir taktik olabilir.

Doğru Backlink Aldığınızdan Emin Olun!

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm geri bağlantılar eşit olarak oluşturulmaz. Nitelik niceliğe galip gelir. En sık işe yarayan geri bağlantılar:

 • Yüksek etki alanı yetkisine sahip güvenilir bir web sitesinden gelin
 • Hedef anahtar kelimenizi bağlantı metnine dahil edin
 • Ürünleriniz, hizmetleriniz veya sektörünüzle en azından bir şekilde ilgili olan bir web sitesinden gelin
 • “nofollow” etiketine sahip olmayın (web sitelerini sıralarken, arama motorları nofollow bağlantılarını görmezden gelir)

Backlink portföyünüzde sekmeleri tutun. Çok iyi olmayan bağlantılar istenen sonuçları üretmez ve onların varlığı iyi bir stratejinin yanlış bir görünümünü yaratabilir.

Bir Backlink Analizi Yapın

Çok sayıda backlink'iniz olduğunu düşünüyor olsanız da, bazıları itibarınızı geliştirmek yerine zedeliyor olabilir. Bu nedenle, web sitenizin geri bağlantı analizini yapmak için zaman ayırmanız akıllıca olacaktır.

Zayıf bağlantılar genellikle düşük yetkili sitelerden ve bağlantı ağlarından gelir. Bir geri bağlantı analizi, kötü bağlantıları belirlemenize yardımcı olabilir.

Onları bulduğunuzda, web sitesinin web yöneticisiyle iletişime geçebilir ve bağlantıyı kaldırmasını isteyebilirsiniz. Yanıt vermezlerse, bağlantıyı Google aracılığıyla reddedebilirsiniz.

Geri bağlantı stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Dijital Pazarlama Blog yazılarına bakın.

Bağlantı Toplama Fırsatlarını Bulun

Bağlantı özetleri, blog yazarlarının okuyucularına belirli bir konuyla ilgili en iyi içeriğe bağlantılar vermek için derlediği listelerdir.

Bu özetler günlük, haftalık veya aylık olarak yayınlanabilir. Bu toplamalardan birinde görünme şansınızı şu şekilde artırın:

 • Yüksek kaliteli içerik oluşturma
 • Nişinizde toplamalar oluşturan bir web sitesi bulma
 • Özel sektör verilerinin, araştırmalarının veya diğer bulguların tedarik edilmesi
 • Blogger'a katılımınızı sunma

Ayrıca takip etmeniz gereken bir site: https://alparslanduygu.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!