Bankadan satılık daire

Bankadan satılık daire
Bankadan satılık daire hande erol
Bu içerik 415 kez okundu.

Bankadan satılık daire mülkiyeti bankanın üzerinde olan satılık gayrimenkuldür. Bankanın ihtiyaç fazlası olan gayrimenkulleri satışa çıkarması sonucunda oluşan bir işlemdir. Bankalar, tabi bulundukları Bankacılık Kanununa göre ana faaliyet alanı dışındaki iş alanlarıyla ilgilenemezler. Dolayısıyla bankalar üzerinde bulunan gayrimenkulleri belirlenmiş olan süreler dahilinde ellerinden çıkarmak zorundadır. Satışa çıkarılan taşınmazın tapu tescili bankanın belirlediği fiyat üzerinden belirlenmektedir. Gayrimenkulün emlak vergi değeri satış bedelinden daha yüksek ise tapu harçları emlak vergi değeri üzerinden tespit edilmektedir.

 

Bankalar KDV mükellefi olmadıklarından dolayı banka üzerinden satılık arazi, tarla, dükkân ya da iş yeri benzerlerine oranla daha uygun fiyatlı olarak satın alınabilmektedir. Bankaların satılık gayrimenkul ile ilgili bölümünden bankadan satılık daire bilgilerine ulaşabilirsiniz. Taşınmazların taksitle şekilde satılması mümkün değildir. Bu evlerin satış bedelleri peşin satış fiyatıdır. Satın alınacak olan gayrimenkulün satış işleminde tapu müdürlükleri tarafından istenen tüm tapu ve harç bedelleri alıcıya aittir. İlan edilen değerler üzerinden banka ile pazarlık söz konusu değildir. Yüksek teklif verilmesi asgari teklif bedelinin altındaki teklifler reddedileceğinden önemlidir. Satışa çıkarılan gayrimenkulün satın alınması sırasında bazı bankalar finansman desteği sağlamaktadır. Bu bankaları araştırmanız sizin için faydalı olabilir. Böylece gelir-gider dengenizi korursunuz. Bütçe ev sahibi olmak isteyenler için oldukça önemli bir faktördür.

 

Bankaların tabi bulunduğu BDDK ve SPK’ya gereği banka tarafından satılacak olan evlerin bedeli bankalar tarafından belirlenemez. Tüm taşınmazların değeri ilgili değerleme kuruluşları tarafından tespit edilmektedir. İlgili değerleme kuruluşu bankadan satılık ev ile ilgili gerekli inceleme ve araştırmayı yapar. Bu işlemin ardından bir rapor halinde bankaya sunar. Bankaların bu değerleme raporuna sahip olması son derece önemlidir. Bu değerleme raporuna sahip olan bankaları internet üzerinden ya da şubeye giderek öğrenebilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!