Bilgisayarınızın performansını artıracak ipuçları

Bilgisayarınızın performansını artıracak ipuçları

Bilgisayarınızın performansını artıracak ipuçları
Bilgisayarınızın performansını artıracak ipuçları hande erol
Bu içerik 185 kez okundu.

Bilgisayarınızın performansını artıracak ipuçları

Sürekli kullanılan ve eski bilgisayarlarda performans sorunları ortaya çıkabilir. Performans sorunlarının yaşanmaya başlanması halinde ise kullanıcıların teknik bir uzmandan yardım almadan bazı yöntemler ile yeniden bilgisayarını eski günlerine döndürme imkânına sahiptir.

Bu aşamada unutulmaması gereken en önemli detay donanımların zamanla yıpranmasıdır. Donanımların yıpranmaya başlaması, ne yapılırsa yapılsın istenilen performansın elde edilememesine neden olabilir. Yaşanan sorunlar donanıma bağlı değilse, yapılacak iyileştirmeler ve doğru kullanımı ile bilgisayarın performansının arttırılması mümkündür.

Yeniden başlatma 

Bilgisayarın yeniden başlatılması tüm servis ve hizmetlerin kapatılarak yeniden açılmasını sağlar. Böylece yeniden başlayan bir bilgisayarda performansı etkileyebilecek pek çok hata ortadan kaldırılmış olur. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce mutlaka bilgisayarın resetlenmesi gerekir. Reset sonrasında ise bilgisayarınızın performansını arttıracak ipuçları doğrultusunda ayarlamalar yapmaya başlamalısınız.

Uygulama kontrolleri 

Yeniden başlatma işlemi tamamlandıktan sonra öncelikle başlangıç uygulamalarına göz atarak kullanmadığınız ve ihtiyaç duymadığınız uygulamaları bilgisayar açılışında otomatik başlatma seçeneğini iptal etmelisiniz. Bu uygulamalar bilgisayarın geç açılmasına neden olduğu gibi çoğu zaman arka planda gereksiz bir yük oluştur. Bilgisayarınızın başlangıç bölümünden yapacağınız kontrol ile birlikte başlangıç uygulamalarında kolay bir şekilde temizlik yapabilirsiniz.

Bu temizlik tamamlandıktan sonra ise denetim masasında bilgisayarda olan tüm programları gözden geçirin ve ihtiyaç duymadıklarınızı sistemden kaldırın. Uygulama ve oyun temizliği yapmanız Windows işletim sisteminde daha fazla alana sahip olmanızı sağlar. Uygulamaları için bilgisayarda pek çok özelliğin de kaldırılmış olmasıyla daha az işlem ve uygulama arka planda çalışmaya başlar. 

Sürücü temizliği

Bilgisayar verilerinin saklandığı sürücüler türü ve modeli ne olursa olsun belirli bir süre sonra arka planda çok fazla verinin ve çerezin kalmasına neden olmaktadır. Sabit sürücünün temizlenmesi ve optimize edilmesi performansa bağlı pek çok sorunun ortadan kalkmasını sağlar. 

Optimizasyon

Görsel efektler, güç planlamalarında yapılan yanlış ayarlamalar, bilgisayarda gereksiz ve kullanılmayan arama işlevinin kapatılması gibi pek çok farklı işlem bilgisayarın optimizasyon yapılmasını sağlar. Bu bakımdan yapacağınız kontrollerle de bilgisayarınızın optimum ayarlarda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi