Ceza Avukatı Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Ceza Avukatı Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Ceza Avukatı Tutmanın Faydaları Nelerdir?
Ceza Avukatı Tutmanın Faydaları Nelerdir? hande erol

Ceza Avukatı Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Türk ceza kanunu kapsamı içersinde herhangi bir suçtan dolayı hakkında ceza davası açılmış olan kişiler için avukat tutmak çok önemlidir. Ceza avukatı hukuksal çerçeveler içersinde belirlenmiş olan yasalara göre hareket ederek müvekkillerinin açılmış olan dava karşısında müdafaasını yapar. Ceza davaları kendi içersinde ağır ceza, asliye ceza, ve sulh mahkemeleri tarafından takip edilen davalara göre çeşitlendirebilir. Ceza avukatları genelde tüm bu davaların tamamına bakar. Haksız yere fazla ceza almamak ve iyi bir müdafaa için ceza avukatı tutmak sanığa her zaman için fayda sağlar.                  

 

Ceza avukatının devreye girerek herhangi bir şekilde müdafaa yapabilmesi için öncelikle bir savunma faaliyetinin oluşmuş olması gerekir. Bunun içinde kişilerin suç isnadını yapması eylemi gerçekleşir. Ceza avukatına baktığımız zaman görev tanımı yapılmamış bir avukatlık branşıdır. Genellikle ağır ceza avukatı olarak geçse de mevzuatta böyle bir tanım bulunmamaktadır.

 

 

Ceza Avukatı Savunma Hazırlıkları Nelerdir?

Eskişehir ceza avukatı savunma işlemine başlamadan önce oluşmuş olan suçun niteliği ile ilgili savunma dosyalarını hazırlar. Burada hazırlanacak olan dosyalarda hiçbir şeyin unutulmaması gerekir. Ceza muhakemesinın en önemli olan parçası avukat tarafından savunma hakkının güvenceye alınmasıdır.

 

Ceza avukatlarının ilk yapması gereken şey çok iyi bir iddianame hazırlamaktır. Savunma yaparken oluşmuş olan suç unsurunda çok dikkat edilmelidir. Suçun nitelendirilmesi açısından ispat edilebilecek olan tüm delillerin toplanabilmesi önemlidir. Mevzuata çok iyi hakim olmak ve doğru tespitler yapmak suretiyle yerinde yapılan savunma kişinin haklarının doğru bir şekilde aktarılması açısından çok önemlidir.

 

Ceza Avukatının Baktığı Davalar Hangileridir?

 

Ceza avukatı olarak bakılan davalar içersinde adam öldürme, nitelikli dolandırıcılık, yağma suçu, zimmet suçu, ihaleye fesat karıştırma, bilişim suçları ve parada sahtecilik suçlarını sıralamak mümkündür. Özellikle kasten adam öldürme suçunu işleyen bir kişinin kesinlikle savunmasını ağır ceza avukatı ile yapması gereklidir. Öyle ki böyle bir suçta hazırlanacak olan iddianamede kesinlikle basit veya nitelikli bir öldürme olup olmadığına dair çok iyi kanıtlar elde edilmesi gerekir. Özellikle tahrik olup olmadığı, haksız tahrik olup olmadığı ve var ise bu tahrikin ne derecede olduğu alınacak ceza da çok etkili olduğu için avukatın deneyimli ve profesyonel olması gerekir.

 

Ceza Avukatının Tanımı Nedir?

 

Ülkemizde yasal mevzuat kapsamında avukatlık mesleği yapanlara herhangi bir branş verilmemiştir. Ancak toplumsal bakış açısı ile halk tarafından özellikle ceza davalarına bakan avukatlara ceza avukatının baktığı davalar denilir. Tüm diğer davalarda olduğu gibi ceza davalarında da avukatlar hazırladıkları iddia ve savunmaları mahkemeye sunmakla yetkilidir. Ceza davaları açısından bakıldığında en az cezanın alınabilmesi için çok iyi bir hazırlık yapılmış olmalıdır.

 

Suçlu konumunda olan kişinin avukatı tarafından hazırlanan savunması ne kadar iyi olursa davadan alacağı ceza miktarı da o kadar düşük olabilir. Ceza davalarının diğer davalardan farkı iddia makamının başında Cumhuriyet Savcısının olmasıdır. Bu yüzden de savcılık makamına sunulacak olan savunma dosyasının her ayrıntısını çok dikkat edilmesi gerekir. Bu ayrıntılar içinde iyi bir ceza davası avukatı ile çalışmak çok önemlidir.

 

Ceza Avukatının Davalardaki Önemi Nedir?

 

Ceza avukatı hazırlanırken öncelikle suçun niteliğini çok iyi bir şekilde belirler. Daha sonra üstlenmiş olduğu davadaki müvekkili ile ilgili maddi ve manevi tüm haklarını koruyabilmek açısından hazırlayacağı savunma dosyasında doğru ve kabul edilebilinir tanıkları hazırlamakla görevlidir. Mahkeme esnasında ceza davası görülen kişinin en iyi şekilde temsil ve ilzama aracılık etmelidir. Ceza davalarına girecek olan avukatların tam donanıma sahip ve tüm yasal konulara vakıf olması çok önemlidir. Ceza avukatlarına bakmış olduğu davaların sonuçları genellikle tutuklama ile biter. Ancak çok iyi yapılan hazırlık ve gerçek anlamda bir suç unsurunun olmadığını ispatlar ise tutuksuz yargılanma ya da tahliye gibi mutlu sonuçlarda Eskişehir avukat hazırlıkları sayesinde olur.

 

Ceza Avukatına Neden İhtiyaç Vardır?

İyi bir ceza avukatı tutarak davaya konu olan hükümlü hak ve yükümlülükleri konusunda kendini çok iyi bir şekilde savunma yaptırabilir. Ceza avukatı tarafından bakılmış olan davalarda tek bir şüpheli olmayabilir. Cumhuriyet Savcısı tarafından karar verilmediği sürece suçlu sadece şüpheli olarak kabul edilir. Mahkeme hükmünü değiştirecek olan savunma ise ceza avukatı tarafından yapılabilir. Sanık olarak mahkemede bulunan şüpheli kişi iyi bir ceza avukatı tarafından temsil edildiğinde beraat etme gibi bir sonuca ulaşmak kaçınılmazdır.

 

18 yaşından küçük olan ve suç işleyen ceza davası sanıkları için avukat tutmak zorunludur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hukuk sistemimizde savunma hakkı kutsaldır. Özellikle ceza davalarında bu durum çok daha önem taşır. Her insanın suç işleyebilecek potansiyelde olduğu unutulmamalı ve ceza avukatı tutmanın hak ve hürriyetlerin korunması açısından çok önemli olduğunu bilmekte her zaman fayda vardır. Evren Demircan avukatlık sitesinden bu konu hakkında çok daha fazla bilgi alabilirsiniz.                               

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor