Dünyanın En Hızlı Arabaları

Dünyanın En Hızlı Arabaları
Dünyanın En Hızlı Arabaları hande erol
Bu içerik 573 kez okundu.

Otomobil devleri, her yıl asfalta en hızlı arabayı çıkarabilmek için birbirleriyle kıyasıya bir mücadele veriyor. Hem pistin, hem de caddenin en hızlısı olmak isteyen bu markalar, günün sonunda otomobil tutkunlarını zevkten dört köşe yapacak otomobiller ortaya koyuyor

Dünyanın en hızlı arabasını üretmek ve ürettikten sonra da bunu tüm dünyaya kanıtlamak kolay değil elbette. Örneğin yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz bir marka, en hızlı otomobili ürettiğini kanıtlamak adına aylarca uğraşmak zorunda kaldı. Dilerseniz 2022 yılında dünyanın en hızlı arabaları nelermiş, 5 otomobile yer verdiğimiz listemize yakından göz atalım.

Koenigsegg Jesko 
Dünyanın en hızlı arabaları listemizin sonuna geldik. İsveç merkezli süper otomobil markası Koenigsegg, bildiğiniz üzere birbirinden hızlı modeller üretmekle meşhur. Agera, Agera R gibi modellerle otomobil tutkunlarının aklını başından alan bu marka, Jesko modeli ile birlikte pistlerin kralı olmayı bir kez daha başarmış durumda. 

Çift turboşarjlı 5 litrelik V8 motora sahip Jesko, normal yakıtla 1280, E86 yakıtla ise 1600 beygir güce ulaşıyor. Fark ettiyseniz Jesko’nun beygiri, Venom F5 ve Bolide’e kıyasla daha az. Ancak Jesko’nun olayı, çıkabildiği maksimum hız. Koenigsegg Jesko, saatte maksimum 531 kilometre hıza çıkarak Chiron Super Sport’un rekorunu kırmayı başarıyor.

Hennessey Venom F5
Dünyanın en hızlı arabaları denilince akla ilk Hennesey’in Venom serisinden bir model gelir, ancak durumun şimdilik böyle olmadığını belirtelim. Amerikan otomobil devinin en son ürettiği Venom F5, en hızlı otomobil listemizin ikinci sırasında yer alıyor. 

Gücünü 6,6 litrelik Fury lakaplı çift turboşarjlı motorundan alan Venom F5, tam tamına 1817 beygir güç üretiyor. Maksimum hızlanması 500 kilometre olan bu aracın sadece 1360 kilogram ağırlığında olması ise epey şaşırtıcı. 

Bugatti Bolide
Chiron Super Sport 300+ ile büyük beğeniler toplayan Bugatti, bu başarısını Bolide adında başka bir model ile pekiştirmeye karar verdi. Tıpkı kardeşi gibi 8 litrelik 4 turboşarjlı motora sahip olan Bolide, normalde 1548 beygir gücünde. Ancak araca 110 oktanlık yarış yakıtı ikmali yapıldığı zaman Bolide, 1850 beygirlik bir güce ulaşabiliyor. 

Sadece pist için üretilmiş bir araç olan Boldie’nin, elbette yollara çıkması yasak. Yerden sadece 995 milimetre yüksek olan Boldie’nin sadece 1240 kilogram ağırlığında olması ise epey şaşırtıcı. Tasarım açısından başka bir gezegenden gelmiş gibi görünen bu araç, saatte 0’dan 200 kilometre hıza 4,36 saniyede ulaşıyor ve saatte maksimum 500 kilometre hıza çıkabilen Bolide’ın henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve 4,7 milyon dolara satılacak bu aracın teslimatının 2024 yılında başlayacağını belirtelim. 

Bugatti Chiron Super Sport 300+ 
Tüm spor otomobil severlerin gözde markalarından biri olan Bugatti’ye ait. Bildiğiniz üzere Bugatti Chiron, zaten bir efsane haline gelmiş durumda ancak Super Sport 300+ ile birlikte bu model, dünyanın en hızlı arabaları listesine 4. sıradan girmiş durumda. 

Saatte 480 kilometre hız bariyerini geçebilen ilk modellerden biri olan Bugatti Chiron Super Sport 300+, 8 litrelik dört turboşarjlı motoru ile toplamda bin 600 beygir güç üretiyor. Saatte 0’dan 100 kilometreye tırmanmasını sadece 2,3 saniyede tamamlayan bu aracın fiyatı ise yaklaşık 3,5 milyon dolar. 

SSC Tuatara
SSC Tuatara, sizler için hazırladığımız dünyanın en hızlı arabaları listemize son sıradan giriş yapıyor. Bu otomobilin son sırada olduğuna aldanmayın. Zira Shelby Supercar’s, her ne kadar bir zamanlar dünyanın en hızlı otomobili unvanını zar zor almış ve hemen sonrasında da bunu kaybetmiş olsa da akıllara durgunluk veren bir otomobil tasarlamış. 

SSC’nin açıkladığı verilere göre Tuatara’nın maksimum ulaşabildiği hız, saatte yaklaşık 532 kilometre. Ancak Shelby Supercar’s, geçtiğimiz yıl yaptığı denemelerde arabayı hiçbir şekilde bu hızlara çıkarmadı ve üstüne bir de hız göstergelerinde hile yapmakla suçlandı. Saatte 532 kilometreye çıkamasa da Tuatara’nın epey hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

5,8 litrelik V8 benzinli bir motor sayesinde 1350 beygirin üstünde güç üreten bu araç, saatte 100 kilometreden 200 kilometre hıza 2,5 saniye gibi inanılmaz bir sürede çıkıyor. Ayrıca yapılan denemeler sonucunda aracın maksimum hızının saatte 455 kilometre olduğu belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!