Elektrikçi Ayakkabısı Nedir? Güvenli Kaplar Nedir?

Elektrikçi Ayakkabısı Nedir? Güvenli Kaplar Nedir?

Elektrikçi Ayakkabısı Nedir? Güvenli Kaplar Nedir?
Elektrikçi Ayakkabısı Nedir? Güvenli Kaplar Nedir? hande erol
Bu içerik 260 kez okundu.

Elektrikçi Ayakkabısı Nedir? Güvenli Kaplar Nedir?

    Ülkemizde neredeyse her meslekte çalışma alanlarına göre farklılık gösteren iş güvenliği ayakkabıları vardır. Bu iş güvenliği ayakkabıları iş yerlerinde oluşabilecek kazalara karşı özel olarak üretilmektedir. Bu iş grupların göre özel olarak üretilen iş ayakkabılarından birisi de elektrikçi iş ayakkabılarıdır.

    Yüksek voltajlı, enerji ve elektrik sektöründe çalışan insanlar çok fazla tehlike altında çalışmaktadırlar. Elektrik akımına kapılan bir insanın hayati tehlikesi bile bulunmaktadır. Bu ciddi konu asla hafife alınamayacağı gibi işverenlerin bu konuda çok hassas olmaları gerekmektedir. Meydana gelebilecek olan bu tür kazaların önlenmesi için enerji ve elektrik sektöründe çalışan insanların elektrikçi iş ayakkabısı giymesi mecburidir. Çünkü bu ayakkabılar yalıtkan malzemeden üretilerek elektriği asla üretmezler. Bunun sayesinde elektrik iletilmemiş olur ve çarpılma riski ortadan kaldırılmış olur.

 

    İş güvenliği ayakkabıları farklı meslek grupların göre değişiklik gösterdiği gibi elektrikçi ayakkabısı da çalışma ortamların göre farklılık göstermektedir. Enerji ve elektrik sektöründe çalışan insanların gün içinde farklı ortamlarda ve farklı iş ortamlarında olması gerekebilir. Bu nedenle bu ayakkabılar çalışanları her türlü ortamda rahat ettirmeli ve güvenliğini en iyi şekilde sağlamaları gerekmektedir. Bu şekilde bir tam korumalı olması içinde iş güvenliği mevzuatında yer alan güvenlik ölçülerini taşımak zorundadır. Özellikler yalıtkan olması ve elektrik akımını iletmemesi gerekir.

 

Elektrikçi İş Ayakkabısı Nerelerde Kullanılır?

   Elektrikçi iş ayakkabısı genellikle elektrik çarpma tehlikesi yüksek olan ortamlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında otomotiv sektörü, inşaat sektörü ve hafif sanayi gibi farklı iş yerlerinde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak her meslek grubuna özel farklı özellikte iş elektrikçi iş ayakkabıları üretilmektedir. Çalışanlar ortamın risklerine göre uygun olan elektrikçi iş ayakkabılarını kullanmalıdırlar.

 

 

 

Güvenli Kaplar Nedir? Nerelerde Kullanılırlar?

    Güvenli kaplar; yanıcı ve parlayıcı sıvıların güvenlikli bir şekilde depolanması, taşınması ve dağıtılması için kullanılan kaplardır. Güvenli kapları, tehlike yaratabilecek risk teşkil eden kimyasal sıvıların güvenli bir şekilde depolanmasını ve sonrasında bir yerden bir yere taşınması durumunda güvenliği sağlaması için kullanılır. Tedbir alınmadan taşıma ya da depolama yapıldığında sıvıların yanma patlama gibi riskleri vardır. Her yerde hatta evde dahi kullanılan yanıcı sıvılar güvenli kaplar içinde muhafaza edilir ve böylece risk en az seviyeye düşmüş olur.

Günlük işlerinizi daha pratik hale getirmek için ihtiyacınıza yönelik aradığınız tüm araç gereçleri Propazar.com sayfasında bulabilirsiniz.

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!