Felaket dünyanın dört bir yanını etkiliyor

Felaket dünyanın dört bir yanını etkiliyor
Felaket dünyanın dört bir yanını etkiliyor hande erol
Bu içerik 277 kez okundu.

Himalayalar'daki buzullar olağanüstü bir hızla eriyor ve yeni araştırmalar, geniş buz tabakalarının son 40 yılda önceki yedi yüzyıla göre 10 kat daha hızlı küçüldüğünü gösteriyor.

Bilim insanlarına göre, Himalayalar’da yaşanan  çığ, sel gibi olaylar ile ve buz kaybının hızlanmasının etkileri Hindistan, Nepal ve Butan'daki insanları tehdit ediyor. Ayrıca, Güney Asya'daki yüz milyonlarca insanın geçim kaynağı olan tarım faaliyetlerini zorlaştırıyor.

Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışmanın ortak yazarı ve Leeds Üniversitesi'nden bir buzul bilimci Jonathan Carrivick, "Dünyanın bu kısmı, belki de herkesin fark ettiğinden daha hızlı değişiyor. Ancak, değişim sadece Himalayalar’da değil. Etkileri dünyanın dört bir yanında hissediliyor” dedi.

Diğer taraftan araştırmacılar, uzun yıllardır  Yeni Zelanda, Grönland, Patagonya ve dünyanın diğer bölgelerindeki büyük buzulların erimesini gözlemliyor. Ancak yeni çalışma, Himalayalar'daki buz kaybının özellikle hızlı olduğunu buldu. Araştırmacılar, bu durumda  Güney Asya musonlarındaki değişimler gibi bölgesel iklim faktörlerinin rol oynayabileceğini bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!