Genç Girişimci duyurdu: Kuzey Kıbrıs'ta ilan vermek artık ücretsiz!

Genç Girişimci duyurdu: Kuzey Kıbrıs'ta ilan vermek artık ücretsiz!
Genç Girişimci duyurdu: Kuzey Kıbrıs'ta ilan vermek artık ücretsiz! hande erol

 

Genç Girişimci duyurdu: Kuzey Kıbrıs'ta ilan vermek artık ücretsiz!

 


    Kuzey Kıbrıs'ın en büyük problemlerinden birisi olan 2. el alım satım konusunda vatandaşlar çok sıkıntı çekiyor. Özellikle adada düzgün bir platformun bulunmaması, Instagram hesapları ve Facebook grupları üzerinden verilen ilanlardan çok fahiş ücretlerin alınması konusunda vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyor.

 

 


    Kuzey Kıbrıs, ithalat ihracat için çok maliyetli bir konuma sahip. Bu yüzden adaya gelen ürünlerin, arabaların ve geri kalan her tüketim malzemesinin üzerine lojistik maliyeti biniyor. Satıcılar, kar elde edebilmek için bu lojistik maliyetini hesaplayarak Dünya standartlarına göre ürünleri biraz daha pahalıya satmak durumunda kalıyorlar. Bu yüzden Kuzey Kıbrıs için 2. el alım satım platformları vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiş durumda.

 

 


    Özellikle Kuzey Kıbrıs ekonomisinin döviz ile ilerlemesi, tüketicileri hayli sarsmış durumda. Alım satım yapmak isteyen vatandaşlar, Instagram veya Facebook sayfalarına çok fahiş fiyatlara ilan vererek elindeki ürünü satabiliyor. Bu durum özellikle adaya öğrenci olarak gelmiş zorunlu ziyaretçiler için çok can sıkıcı olabiliyor.

 

 


    Genç Girişimci Baran Arda, bu sorunu çözmek için kolları sıvadı. Vatandaşların ücretsiz ve sınırsız ilan verebilmesi, öğrencilerin ve zorunlu ziyaretçilerin aradıklarına anında ulaşabilmesi için bir platform oluşturuldu. 2019 yılında oluşturulan Mezunum Satıyorum Kıbrıs'ta, ilan vermek tamamen ücretsiz!

 

 


    Mezunum Satıyorum kelimesi, adaya gelen öğrenciler için bir kalıp şekline gelmiş durumda. Mezun olan öğrencilerin “Mezunum Satıyorum” ibaresi ile ilan koyması bu isimle bir çok Facebook grubunun oluşmasına yol açmış durumda.

 

 


    Genç Girişimci Baran Arda, bu gruplarda alınan fahiş fiyatlar sebebi ile, Kuzey Kıbrıs için ücretsiz ilan verilebilecek bir platform olan Mezunum Satıyorum Kıbrıs'ı 2019 yılında kurdu ve tamamen ücretsiz şekilde vatandaşın yararına sundu.

 

 


    Mezunum Satıyorum Kıbrıs'a nasıl ilan verilir?

 

 


    Mezunum Satıyorum Kıbrıs'a ilan vermek için öncelikle kayıt olmak gerekiyor. Kayıt işleminde E-Posta doğrulama gibi sistemlere takılmak istemeyen vatandaş, Facebook hesabı ile giriş yapabiliyor. Politika gereği Facebook'tan sadece isim soyisim alınarak ücretsiz ilan koyulabilir. 3 dk sürmeyecek sistemi ile, Mezunum Satıyorum Kıbrıs adanın vazgeçilmez ilan platformu haline geldi.

 

 


    Genç Girişimci Baran Arda kimdir?

 

 


    Baran Arda, 1997 yılında İstanbul'da doğdu. Üniversite için geldiği Kuzey Kıbrıs adasında yaklaşık 7 sene kaldı. Girne Amerikan Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kıbrıs'ta kaldığı süre boyunca öğrencilerin yaşanan problemlere tanık olan Baran Arda, öncelikli öğrencilerin kullanması için tamamen ücretsiz bir platform olan Mezunum Satıyorum Kıbrıs platformunu kurdu.

 

 


    Kurduğu platform hakkında kendi yazdığı yazılarda; "Öğrencilerin yaşadığı problemlere birinci gözden tanık oldum. Kıbrıs'ta okurken hiçbir şeye doğrudan ulaşamıyorsunuz. Örneğin Türkiye'de çok rahat bulabileceğiniz bir ısıtıcı bile Kuzey Kıbrıs'ta bulunması dert bir şey. Bulduğunuz zaman da satıcılar doğal olarak çok fahiş fiyattan satmak istiyor. Adam da zaten bunu binbir zorlukla adaya getirmiş, haklı olarak kar elde etmek istiyor. 

 

 


    Bunun için 2. el sayfalarına baktığınızda çok bir şey bulamıyorsunuz çünkü ilanlar komple karışık. 2 hafta önceki ilanı bulmak için 1 saatten fazla aşağı kaydırmanız gerekiyor. İlan vermek istediğinizde sizden çok fahiş bir ücret istiyorlar, bu ücret karşılında adada 3 5 kişi bile ilanı görmüyor. Tüm bu problemler için 2019 yılında kolları sıvayarak tamamen ücretsiz bir platform inşa ettim. Bundan hiçbir kar elde etmiyorum. Yeter ki ihtiyacı olan kim varsa kullansın, takipçi satın almış sayfalara paralarını kaptırmasınlar." diye bahsediyor.

 

 


    Baran Arda, Kuzey Kıbrıs'tan ayrılarak, İstanbul'a geri geldi ve burada kendi şirketini kurdu. İstanbul Web Tasarım şirketi ile müşterilerine hizmet veriyor. Genç girişimcinin ilan platformu dışında bir çok projesi bulunuyor. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor