Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay

Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay
Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay hande erol

Google, teknoloji dünyasında önemli bir yere sahip. 1998’den bu yana arama motoru olarak hayatımızda olan şirketin internette bir şey aratmak istediğimizde genellikle ilk durağımız olduğu su götürmez bir gerçek. Günümüzde arama motoru, yapay zeka ve akıllı telefon gibi birçok sektörde faaliyet gösteren şirketle ilgili bilinmeyen bazı detaylar da söz konusu.

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, 1996 yılında temellerini atmaya başladıklarında şirketin ismini bugün bildiğimizin aksine BackRub olarak koydu. Ancak daha sonra sürpriz bir şekilde şirketin Google olarak adlandırmasına karar verdiler.

Matematikteki en büyük sayılardan biri olan 10¹⁰⁰ (1 rakamına 100 sıfır ekleyerek yazılır) Googol, Google’ın ismine ilham kaynağı oldu. Şirketin kurucuları, arama motorlarının analiz ettiği büyük miktardaki verinin bir yansıması olarak bundan esinlendiler. Hatta Google, bazı kesimler tarafından Googol’un yazım hatası olarak görülüyor.

16 Ağustos 2013’te tüm Google servislerini ve uygulamalarını (Arama, Gmail ve YouTube dahil) etkileyen bir elektrik kesintisi yaşandı. Web analitiği şirketi GoSquared’e göre beş dakika süren kesinti süresince dünya çapındaki internet kullanımı yüzde 40 oranında azaldı.

1997’de Google’ın henüz çok bilinmediği dönemde Larry Page ve Sergey Brin, şirketi 1 milyon dolara Yahoo’ya satmayı teklif etti. Yahoo, şirketin bu kadar etmeyeceğini düşünerek teklifi reddetti. 2002’de ise adını duyurmaya başlamasının ardından Yahoo, Google’ı 3 milyar dolar karşılığında satın almak istedi. Ancak teklif, bu sefer de Page ve Brin tarafından kabul görmedi.

İnsanlar, ünlü sanatçının giydiği elbiseyi aratmak için internete akın etmiş ve hatta söz konusu elbise Google’da en çok aratılan terimler arasına girmişti. Ancak işin garip tarafı, o zamanlarda platformda Görseller kısmı yoktu. Yani sadece metin odaklı sonuçlar görülüyordu. Google da daha sonra bu gibi durumlarda insanların işini bir hayli kolaylaştıracak Görseller seçeneğini kullanıma sundu.

Google, tabiri caizse internete açılan bir kapı konumunda. Bu nedenle istediğimiz terimi aratarak dilediğimiz web sitesine gidebiliyoruz. Peki sizce platformda aratılan kelimelerin yüzde kaçı benzersiz? Araştırmalara göre, her gün Google’da yapılan aramaların yüzde 15’i daha önce hiç aratılmayan ve benzersiz terimlerden oluşuyor.

Google, 2006’da ünlü video paylaşım platformu YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldı. Ancak insanların aklında satın almadan çok, anlaşmanın nerede yapıldığı kaldı. YouTube kurucu ortağı Steven Chen, 2011 yılında yaptığı açıklamada Google yöneticileriyle Palo Alto’da bulunan bir Denny’s fast-food restoranında bir araya geldiklerini ve anlaşmanın da burada yapıldığını dile getirdi.

Google, 1997’den bu yana günden güne kendini geliştirdi ve 2022 itibariyle internetin en büyük araçlarından biri haline geldi. Bu kapsamda Google kelimesi, 2006 yılında Oxford İngilizce Sözlüğü ve Merriam-Webster Collegiate Sözlüğü tarafından resmen bir fiil olarak tanındı.

Google’ın tatil, önemli olaylar, başarılar ve insanları kutlamak için geçici süreliğine logosu üzerinde yaptığı özel değişiklikler olan Doodle, ilk olarak 1998 yılında Burning Man Festivali sırasında ortaya çıktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor