HPV Nedir?

HPV Nedir?

HPV Nedir?
HPV Nedir? Tugrul Demir
Bu içerik 101 kez okundu.

 

Kadınların ve erkeklerin korkulu rüyası olan HPV virüsü genital bölgede oluşan küçük siğillere verilen isimdir. Kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü için HPV tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genital bölgede oluşum gösteren HPV virüsü bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında hemen karşı tarafa geçer. Dolayısıyla bu hastalığa sahip kişilerin HPV tedavisi için kalıcı bir işlem geçirmesi gerekir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamaya sebebiyet verebilir. Erkeklerde ise daha çok kasık ağrısı şeklinde kendini gösterir.

HPV Nasıl Kanser Yapar?

Erken dönemde tanılama ve teşhis yapılamadığı takdirde HPV virüsü kansere neden olur. HPV tedavisi için lazer operasyonu tercih edilir.

Miyom Belirtileri Ve Tedavisi

Miyom ameliyatı kadın rahminde ortaya çıkan miyomların cerrahi işlemle alınma operasyonudur. Miyomlar farklı yöntemler halinde tanılamaya çalışılır. Ancak tanılama işlemi öncesinde milyonlar vücutta birtakım belirtilerle kendini göstermeye başlar.

En yaygın belirtileri içerisinde adet kanamasının uzaması, 2 adet arasındaki sürenin kısalması ve çok fazla miktarda kanamanın olması şeklindedir. Ayrıca gebeliklerin düşükle sonuçlanması ya da kısırlık halinde de belirti gösterebilir.

Dolayısıyla erken dönemde annesinde teşhis edilmesi ve doğru tedavi yöntemleri ile miyomların alınması gerekir. Miyom ameliyatı bu konuda en ideal tedavi yöntemidir.

Miyom Nedir?

Kadın rahminde bulunan dokuların hormonal değişime uğramasıdır. Bu sorunun nedeni tam olarak bilinemiyor ve miyomlar genelde iyi huylu olurlar.

Miyom Ne Sıklıkta Görülür?

Rahimde görülen miyomlar genellikle 30-40 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Doğurganlık yaşında görülme sıklığı artarken menopoz döneminde miyomlar küçülmeye başlar.

Miyom Kimlerde Görülür?

Her dört kadından birinin korkulu rüyası olan miyomlar daha çok doğurma çağında olan bayanlarda yaygınlık gösterir.

Myom (miyom) Nasıl Ve Neden Oluşur?

Kadınlarda bulunan progesteron ve östrojen hormonları oluşumunda başlıca faktördür. Bazı dönemlerde bu iki hormon karşılıklı etkileşim sonucunda miyom oluşumuna neden olurlar.

Miyomların Özellikleri

Miyomlar büyüklüğüne ve yerleşim yerine göre değişiklik gösterebilirler. Genellikle iyi huylu hücrelerdir. Jinekolog kontroller sırasında teşhis edilebilirler. Daha net ve doğru tanımlamalar için ultrason görüntüleri tercih edilir.

Miyom Tedavi Fiyatları

Miyomlar yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre farklı şekillerde tedavi edilirler. Miyom ameliyatı yapılan tanılama ve teşhisler sonucunda gerçekleşir. Dolayısıyla tedavi fiyatları kullanılacak yönteme bağlı olarak belirlenir.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi Nedir?

Adet kanamasına neden olan bez dokunun rahmin farklı bölgesine yerleşmesi ile çikolata kistleri oluşur. Bu kistler ilaçla ya da ameliyatla tedavi edilir.

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Endometriozis tedavisi için önerilen cerrahi müdahale çikolata kistlerinin 5 santimden büyük olması halinde önerilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistleri kendini ağrılı adet kanaması ve ağrılı cinsel ilişki şeklinde gösterir. Ayrıca evli bayanlarda kısırlığa neden olur.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çikolata kistleri jinekolojik muayene ile teşhis edilir. Bu doğrultuda önerilen endometriozis tedavisi için geliştirilen ameliyat karın bölgesinden kesi atılarak yapılır. Yumurtalıklara zarar verilmeden çikolata kistleri vücuttan atılır.

Endometriozis Gebeliği Engeller Mi?

İleri düzey ve yoğun oluşum gösteren çikolata kistleri gebeliği engeller.

Endometriozisde Rahim Alınır Mı?

Çikolata kistinin vücuttan atılması için farklı yöntem ve teknikler bulunur. Bu nedenle çikolata kistleri için rahmin alınması gerekmez.

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Uzman doktorlardan alınan destek ve erken dönemde yapılan müdahale ile ameliyat sırasında yaşanacak riskler azalır. İleri endometriozis şikâyeti yaşayan hastalara endometriozis tedavisi için cerrahi müdahale zorunlu bir işlemdir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi