Kolot Peyniri Ne Demek?

Kolot Peyniri Ne Demek?

Kolot Peyniri Ne Demek?
Kolot Peyniri Ne Demek? hande erol

Kolot Peyniri Ne Demek?

Ülkemiz iklim ve coğrafi koşullar sebebiyle oldukça geniş bir peynir çeşitliliğine sahiptir. Türkiye’nin hemen her yöresine özel farklı tatlarda ve görünümlerde peynir bulunur. Organik peynirler, genellikle geleneksel üretim koşullarına göre üretilmektedir. En önemli öğünler arasında yer alan kahvaltı sofralarında çeşitliliği artırmak konusunda tercih edilen başlıca ürünlerden peynirler, geniş çeşitliliği sayesinde herkesin damak zevkine uygun bir seçenek bulmak mümkündür. Ülkemizin pek çok yöresinde farklı koşullar ile üretimi yapılan yöresel peynir çeşitleri, farklı lezzete sahip olup yine farklı şekillerde kahvaltı sofralarında tüketilebilir.

Karadeniz’de en sevilen yiyeceklerinden mıhlamanın ana malzemesi olan kolot peyniri, en sevilen yöresel peynirlerin başında gelir. Karadeniz’in yüksek yaylalarında beslenen ineklerin sütlerinden elde edilen sütlerden, geleneksel üretim süreçlerinden geçerek hazırlanması sonucunda ortaya çıkan kolot peyniri, hem lezzetli hem de bir o kadar besleyicidir. Kolot peyniri yapı itibariyle kaşar peyniriyle benzerlik göstermektedir. Peynire lezzetini veren organik sütün tam yağlı olması lezzet açısından önemlidir. Bazı bölgelerde kuymak bazılarında ise muhlama olarak da bilinen ve ülkenin her yerinde sevilerek tüketilen yiyeceğin ana malzemesidir. Pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen kolot peynirinin en önemli özelliği sıcaklığa maruz kaldığında eriyip akışkan bir kıvam almasıdır. Bu sebeple eritme peyniri olarak da adlandırılan kolot peyniri genellikle eritilerek tüketilmektedir.

Kolot Peynirinin faydaları

Süt ürünü olmasının yanı sıra içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sağlığa oldukça faydalıdır. Düzenli olarak tüketilmesi karşısında kolot peyniri, pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Kolot peynirinin faydaları;

  • İyi kolesterol seviyesini artırırken kötü kolesterolü de düşürmektedir.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır.
  • Düzenli tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirir.
  • Cilde iyi gelerek cilt rahatsızlığına yakalanma riskini en aza indirir.
  • Saç sağlığına iyi gelerek saç dökülmesinin önüne geçer.
  • Söz sağlığına iyi gelir.
  • Sütten elde edilmesi sebebiyle içerisinde bol miktarda kalsiyum barındıran kolot peyniri kalsiyum eksikliği olanlar için son derece etkilidir.
  • Bu organik peynirin içerisinde yüksek miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Bu da sinir sistemini en iyi şekilde güçlendirmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor