Mac Pro için çılgın iddia

Mac Pro için çılgın iddia
Mac Pro için çılgın iddia hande erol

Kullandığınız ilk bilgisayar tek çekirdekle çalışıyor olabilir. Sadece masaüstü bilgisayarlarda değil, ilk akıllı telefonlarda da tek çekirdekli işlemciler vardı. İki çekirdekten 8 çekirdeğe ve hatta daha fazlasına uzanan yolculuk, artık başka bir seviye almış gibi görünüyor. Apple silicon çiple yenilenmesi beklenen Mac Pro, tam anlamıyla iki adet işlemciye sahip olabilir.

8 Mart’ta gerçekleşen Apple etkinliğinde M1 Ultra çipiyle tanıştık. Aslında Apple M2 adında bir çip bekliyorduk, hatta kasım ayında da bunu beklemiştik ama olmadı. Apple, M2 gibi iddialı bir ismi sonraya saklamak istiyor. Performans canavarı Mac Pro için ise iki adet M1 Ultra çipini kullanmayı planlıyor. Zaten performansın sınırlarını zorlayan M1 Ultra çipinden iki tane olması, bir kişisel bilgisayarda görülmemiş performans doğuracaktır.

Bir bilgisayarda birden fazla işlemcinin entegre olarak çalışması ilk değil. Sunucu sistemlerinde ve iş istasyonlarında bu tasarım yıllardır var. Ancak bir kişisel bilgisayarı düşündüğümüzde bu çok yeni. İki işlemcinin, günlük kullanımda sorun çıkarmadan birlikte çalışabilmesi için iyi bir köprü sistemi gerekli. Eğer donanıma aşinalığınız varsa GPU’larda kullanılabilen SLI ve Crossfire köprü sistemlerini biliyor olabilirsiniz. Bu da ondan çok farklı değil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor