Mide Balonu Hakkında

Mide Balonu Hakkında

Mide Balonu Hakkında
Mide Balonu Hakkında Tugrul Demir
Bu içerik 256 kez okundu.

Mide Balonu Hakkında

Günümüzde ideal kilonuza doğal yollarla ulaşamadığınız zamanlarda mide balonu kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Teknikler, sabitleme yöntemleri için kullanılan malzemelerle giderek daha güvenli, etkili ve zararsız olmakla beraber çok yol kat etmiştir.

Mide Balonu Nedir?

Obezite ile mücadele için mevcut farklı tedaviler arasında intragastrik balon veya mide balonu yöntemi kullanılır. Günümüzde en iyi bilinen ve en etkili obezite tedavilerinden biridir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu yerleştirilmesi ile açlık hissi azalır ve tokluk artar. Sonuç, çok kısa sürede önemli kilo kaybı olur. Mide balonunun başarısı temel olarak bu şekildedir. Mide balonu ağızdan yutularak alınır.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Sağlık personeli obezite ameliyatı için midede bir anormallik olmadığını doğruladıktan sonra hastaya sedasyon yapar ve sönen mide balonu endoskopi ile mideye yerleştirilir. Amaç hastada tokluk hissi oluşturulmasıdır.

Mide Balonu Fiyatları

Farklı yönleri göz önünde bulundurarak Türkiye’de obezite ameliyatı ile mide balonunun ortalama fiyatın hastaya yapılan işleme ve doktora göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı midenin yukarıdan aşağıya dikey olarak zımbalandığı kısıtlayıcı bir tekniktir. Bu da mide kapasitesinin %90'ınında saf gastrik azalması anlamına gelir. Normal çalışma devam etmesine rağmen, alan orijinal boyutunun dörtte biri kadardır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı işlemini çok kilo vermek isteyenler için uygulanabilir. Bu kilo kaybı, hastanın iyi bir diyet ve güzel bir yaşam biçim takibi sağlamak için de tamamen denetlenir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide baypası ve Ayarlanabilir mide bandı yöntemleri sık yapılabilir. Özellikle sekonder obezite olan hastalarda bir tedavi seçeneğidir. Üst karın bölgesine laparoskopik olarak bir çeşit mide poşusu oluşturulur. Bir çeşit ayarlanabilir silikon bant yerleştirilerek çok basit ve geri dönüşümlü bir müdahaledir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Bu ameliyatı olan kişiler büyük oranda kilo kaybı yaşayabilirler. Günlük hayatlarına daha hafiflemiş olarak devam ederler. Spor ve egzersizlerini aksatmaz iseler daha sağlıklı bir ömür yaşarlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

18-65 yaş arası kiler için uygun bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı bu sınırların dışında olan kişiler için önerilmez. Hayatı riskler yaşanabilir. Sonuç olarak, artan sayıda insan nüfusuna ulaşmak için bu mide ameliyatı işlemine başvurmak genellikle düşünülür.

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Doktorunuzun önereceği uygun diyet listeleri ile yaşamınızı devam ettirebilirsiniz. Tüp mide ameliyatından sonra hastanın kilosuna ve boyuna göre midenin toplam hacminin %30-40'ı gider.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Şu anda 2 tip mide balon tedavi şekli vardır. Aradaki fark mideye yerleştirildikleri zamandır. Süreleri 6 veya 12 aydır. Balonlar aynı görünür. 12 aylık balon özellikle daha fazla kilo kaybına neden olur.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki obezite cerrahisi sonrası hayatınız kalıcı olarak değişecektir. Vücudunuz buna göre şekillenecek genetik, metabolik ve çevresel faktörler ile yaşam tarzınıza bağlı olarak gelişen obezite probleminizi aşmanız için çalışmalar yapılacaktır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Verilen tavsiye, egzersiz ve diyet programlarına uyulduğu takdirde etki gözlemlenecektir. Obezite cerrahisi ameliyatı sonrası mide kapasitesinin azalması, tokluk hissinin artması gibi etkiler oluşur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne kadar Sürede Ne kadar Kilo Verilir?

Obezite ameliyatı ile ilk ay 15 sonraki aylarda 10 ve 5 şeklinde kilo kayıpları olur. Obezite cerrahisi mide kapasitesinde bir kısıtlamaya neden olabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne zaman İşe Dönmek Mümkün?

2-3 ay içinde işinize dönebilirsiniz. Obezite ameliyatı sonrası diğer tekniklerden farklı olarak, midenin normal işleyişini değiştirmeden tüm besinler emildiğinden hasta yetersiz beslenme riski altında değildir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi