Polygon (MATIC) ve Optimism (OP) Karşılaştırması

Polygon (MATIC) ve Optimism (OP) Karşılaştırması
Polygon (MATIC) ve Optimism (OP) Karşılaştırması hande erol

 

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye'nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Polygon (MATIC) ve Optimism (OP) karşılaştırmasının yapıldığı bir yazı kaleme aldı.

 

Polygon (MATIC) ve Optimism (OP)

 

Polygon, eski adıyla Matic Network olarak bilinen ve şu anda Polygon Network olarak adlandırılan bir blok zinciri platformudur. 2017 yılında kurulan Polygon, Ethereum blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm sunmak için geliştirilmiştir.

 

Polygon, Ethereum ile uyumlu ve çapraz zincir çözümleri sunan bir çok katmanlı (Layer 2) çözüm sağlar. Ethereum'un ana blok zinciri yerine Polygon'a yapılan işlemler, düşük ücretler ve daha hızlı işlem süreleri gibi avantajlarla gerçekleştirilebilir. Böylece, kullanıcılar için daha uygun maliyetli ve hızlı bir deneyim sunar.

 

Polygon, Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır. Stakerlar, ağdaki işlemleri doğrulamak ve ağı güvende tutmak için staking yaparlar ve karşılığında ödüller alırlar. PoS kullanımı, ağın daha çevre dostu olmasına ve enerji verimliliğine katkı sağlar.

 

Öte yandan Optimism, Ethereum blok zincirinin ölçeklenebilirlik ve işlem hızı sorunlarını çözmek için geliştirilen bir çözümdür. Ethereum'un Layer 2 (Katman 2) çözümlerinden biridir ve Ethereum ekosistemini geliştirmeyi ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefler.

 

Optimism, Ethereum ağının üzerine inşa edilen ve ağdaki işlemleri daha hızlı ve daha düşük maliyetli hale getiren bir rollup protokolüdür. Rollup, temel işlemleri Ethereum ana blok zinciri yerine ikinci bir katmana taşıyan ve ana zincirde yalnızca gerektiğinde birleşik toplam veri ve güvenlik kontrolü sağlayan bir çözümdür.

 

Optimism'in çözümü, özellikle DeFi (Merkezi Olmayan Finans) ve diğer yoğun işlem yükü gerektiren Ethereum tabanlı uygulamalarda büyük faydalar sağlar. Optimism, işlem ücretlerini düşürerek ve işlem sürelerini azaltarak kullanıcıların daha hızlı ve daha uygun maliyetli işlemler yapmasını mümkün kılar.

 

Hangi Kripto Para Daha İyi?

 

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde belirtildiği gibi Polygon (MATIC) ve Optimism‘in (OP) pay kapma mücadelesi günden güne daha dikkat çekici bir hal almış olabilir. Uzmanlara göre MATIC burada fiyat performansı açısında daha heyecan verici görünüyor. Diğerlerinin aksine token’ın fiyat geçmişi ve yaptığı ortaklıklar onun daha da ön plana çıkmasını sağlıyor olabilir.

 

Bunlara ek olarak BTC’nin yükselişi OP Tokenin %40’ın üzerinde artış göstermesini sağlayarak Haziran başındaki tüm kayıpları tersine çevirdi. Ancak MATIC yalnızca yaklaşık %20 değer kazandı ve SEC baskısını hissetmeye devam ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor