SANAL İLETİŞİMDE BU 7 MADDEYE DİKKAT!

SANAL İLETİŞİMDE BU 7 MADDEYE DİKKAT!

SANAL İLETİŞİMDE BU 7 MADDEYE DİKKAT!
SANAL İLETİŞİMDE BU 7 MADDEYE DİKKAT! Tugrul Demir

 

 

İletişim çağı artık yerini dijital iletişim çağına bıraktı. Dünyanın öteki ucundaki bir arkadaşınıza ulaşmanız saniyeler alıyor. Sesli, görüntülü, grup görüşmeleri ya da toplantıları fark etmez, istediğinizle istediğiniz şekilde görüşebiliyorsunuz. Ancak gençler arasında kullanılan sosyal medya dili Türkçe’miz için büyük tehdit oluşturuyor. İletişim Uzmanı Yelda Kırçuval, sosyal medyada kullanılan dilin felakete dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken 4 yazısız kural olduğunu söyledi. İşte o kurallar;

 

GEREKSİZ KISALTMALAR KULLANMAYIN

Eskiden kullanılan doğru kelimeleri unuttuk ve unutturduk. Yeni kelime türetme işinde de sınıfta kaldık. Ortaya acayip bir tablo çıktı. Hangi dilden alındığı meçhul olan harf şeklinde gülmeler gençler arasında yaygın hale geldi. Bunun yerine duygularınızı net bir şekilde ifade etmelisiniz.

 

YÜZ İFADELERİNİ YERİNDE KULLANIN

Sanal hayatın vazgeçilmezi olan yüz ifadelerinin amacı iletişimi yumuşatmaya ve duygularımızı ifade etmeye yardımcı olmaktır. Bazı konularda birine bir eleştiri yönlendirmek isteyen, ancak bu kişiyi boş yere kırmaktan da çekinen kişiler emoji kullanıp darbeyi hafifletir. Kırçuval, kullanılan bu ifadelerin pozitif olduğu sürece geçerli olabileceğini söylüyor.

 

F KLAVYE KULLANIN

F Klavye, Türkiye için özel tasarlanmış bir klavyedir. Türkçedeki harf sıklıkları ve parmakların fiziksel özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiş bir klavyedir. Ancak hem telefonlarda hem de bilgisayarda kullanımının azalması Türkçe diline zarar veriyor.

 

BASİT VE YALIN BİR DİL KULLANIN

Kullanılan dilin anlaşılır, sade ve doğru ifade edilmiş olması iletişim kazalarının önüne geçer. Yelda Kırçuval, kalabalık kelime kullanımından ziyade az ve öz bir iletişim dilinin her yerde işe yarayabileceğini söylüyor.

 

KİŞİSEL BİLGİ PAYLAŞIMINA DİKKAT EDİN!

Evinizden paylaşım yaparken adresinizi belirtecek cümlelerden sakının.!

Sosyal medyada kişilik bozukluğu olan, psikolojik sorunları olan birini farkında olmadan kendinize zarar verir hale getirebilir ve evinize yakın bir noktada talihsizlik yaşayabilirsiniz. ( Aleyna Tilki, Seranay Sarıkaya, Ezgi Mola… örnekleri olduğu gibi)

 

HER MESAJI AÇMAYIN VE CEVAP YAZMAYIN!

Özelden ya da paylaştığınız post’larınıza gelen yorumlara yüz ifadeleriyle bile nezaketen cevap verirken, sizi kendi iç dünyasında farklı yorumlayarak bağ kurup takıntı haline getirebilecek kişiler olduğunu asla unutmayın. Sosyal medyada sizi takip eden, beğeni atan, yorum yazan birinin şizofren, dolandırıcı, tacizci ve bir katil de olabileceğini düşünmekten bir an bile vaz geçmeyin. 

 

SAĞLIK DÜŞMANLARINA FIRSAT VERMEYİN!

Kaslı ve sıfır beden cazibesine kapılıp beden sağlığınızı sosyal ağ simsarlarına heba etmeyin. Sürekli ince ve kaslı görüntünün daha fazla etkileşim alacağı algısıyla karşınıza çıkan zayıflatıcı ilaç ve estetik müdahale çeşitlerine kapılmayın. Bir etkili paylaşım için bedeninizden ve sağlığınızdan vazgeçmeyin.

                                                                                                      

İletişim Uzmanı Yelda Kırçuval, dijital iletişimin günümüz çağında vazgeçilmez olduğunu ancak  insanın özüne uygun olan iletişim türünün bin yıl da geçse, yüz yüze iletişim olduğunun asla unutulmaması gerektiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor