Sosyal Medya Danışmanı İş Tanımı

Sosyal Medya Danışmanı İş Tanımı
Sosyal Medya Danışmanı İş Tanımı hande erol
Bu içerik 137 kez okundu.

Sosyal Medya Danışmanı İş Tanımı

Sosyal Medya Danışmanı, kuruluşların sosyal medyadaki varlıklarını optimize etmelerine yardımcı olur.

Bir stratejist, bir sosyal medya uzmanı ve başarılı bir içerik yazarı olarak bir Sosyal Medya Danışmanı, kuruluşların marka bilinirliğini artırmalarına ve satışları iyileştirmelerine yardımcı olmak için uçtan uca bir hizmet sunar.

Bir Sosyal Medya Danışmanı Tipik Olarak Ne Yapar ?

Bir Sosyal Medya Danışmanı, sosyal medya kampanyalarını stratejiler, içerik oluşturur ve kuruluşlar için sosyal medya varlığını yönetir.

Rolün sorumlulukları şunları içerir:

 • Sosyal medya ortamını anlamak
 • Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek için müşteri organizasyonu ile bağlantı kurmak
 • Üzerinde anlaşmaya varılan stratejilere dayalı uygulama planları geliştirmek
 • Çeşitli sosyal medya platformları için içerik oluşturma
 • İçerik yayınlama ve başarıyı izleme
 • Kampanyalar için yatırım getirisini (YG) hesaplama
 • Müşteri kuruluşa raporlama
 • Satış ve pazarlama
 • Sosyal Medya Ortamını Anlamak

Sosyal medya ortamı sürekli gelişiyor ve birçok kuruluş onu tam olarak anlamak ve kullanmak için gerekli zamanı ayıramıyor.

Bir Sosyal Medya Danışmanı, tüm platformlardaki en son gelişmeleri takip eder ve her birini bir kuruluşun avantajına nasıl kullanacağını anlar.

Her platformun güçlü ve zayıf yönlerini anlamanın yanı sıra, bir Sosyal Medya Danışmanı, trend olan içeriği, hashtag'leri ve etkileyicileri takip eder ve bir sosyal medya kampanyasında neyin en güçlü etkiye sahip olacağını bilir.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirmek İçin Müşteri Kuruluşla İrtibat Kurmak

Müşteri kuruluş, açık ve ölçülebilir hedefler geliştirir ve bir Sosyal Medya Danışmanı, bunlara en iyi nasıl ulaşılacağı konusunda somut tavsiyeler sunar.

Hedefler, müşteri erişimini, farkındalık ölçümlerini veya olası satış yaratmayı içerebilir ve çeşitli taktikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bir Sosyal Medya Danışmanı, kuruluşun, en düşük maliyetle en iyi sonuçları üreterek, para için en iyi değeri sunacak stratejiye karar vermesine yardımcı olur.

Üzerinde Anlaşmaya Varılan Stratejilere Dayalı Uygulama Planlarının Geliştirilmesi

Müşteri kuruluşun bir strateji belirlemesine yardımcı olan bir Sosyal Medya Danışmanı, kuruluşun hedeflerine ulaşmak için bir uygulama planı geliştirir.

Plan aşağıdaki soruların cevaplarını sağlayacaktır:

 • Hangi platformlar kullanılacak ve her birinin nasıl kullanılacağı
 • Kaç gönderi oluşturulacak ?
 • İçerik farklı platformlarda nasıl değişecek ?
 • Katılım nasıl teşvik edilecek ve ölçülecek ?

Müşteri organizasyonun büyüklüğüne ve pazarlama yeteneğine bağlı olarak, içerik ya sağlanabilir ya da geliştirilmesi için bir Sosyal Medya Danışmanına bırakılabilir. Her iki durumda da plan, içeriğin her platform için uygun hale getirilmesini içerir.

Çeşitli Sosyal Medya Platformları İçin İçerik Oluşturma

Dijital Pazarlama Danışmanı ve bir Sosyal Medya Danışmanı, daha sonra her platforma göre şekillendirilen ve uyarlanan genel içerik konseptleri geliştirmek için işbirliği yapar.

İçerik, yayın sırasına göre düzenlenmiştir ve biçim, mümkün olan en iyi erişim ve etkileşimi sağlamak için her platform için ince ayarlanmıştır.

Bir Sosyal Medya Danışmanı, gerektiğinde içerik oluşturur ve bunun müşteri kuruluşun kurumsal kimliği ve pazarlama yönergeleriyle uyumlu olmasını sağlar. İçerik daha sonra imzalanmak üzere müşteri kuruluşa sunulur ve ardından yayınlanması planlanabilir.

İçerik Gönderme ve Başarıyı İzleme

Kararlaştırılan içerik, kararlaştırılan platformlara yüklenir ve planlanır ve bir Sosyal Medya Danışmanı, her gönderinin başarıyla yayınlandığını doğrular.

Yayının ardından, bir Sosyal Medya Danışmanı, her bir gönderinin başarısını belirlemek için görüşleri, tıklamaları, yorumları ve bahsetmeleri izler. Bir kampanya ilerledikçe, çeşitli gönderilerin başarısı yönlendirilebilir ve karşılaştırılabilir.

Bu, bir Sosyal Medya Danışmanının içeriğin hedef kitlesine ulaşıp ulaşmadığını veya sonraki gönderilerde herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğini belirlemesine olanak tanır.

Kampanyalar için YG Hesaplama

Yatırım getirisi, örneğin bir satış promosyonu durumunda, bir kampanya tarafından oluşturulan artan gelirle doğrudan bir korelasyon olarak veya diğer reklamcılık yöntemleriyle aynı sayıda kişiye ulaşmanın maliyetiyle karşılaştırmalı bir maliyet olarak hesaplanabilir.

Her iki durumda da, bir Sosyal Medya Danışmanı, kampanya boyunca stratejinin, içeriğin ve platform seçiminin başarısını göstermek için yatırım getirisini hesaplar.

Müşteri Kuruluşa Raporlama

Müşteri kuruluş, medya harcamasının ne kadar iyi performans gösterdiğini anlamak ister, bu nedenle bir Sosyal Medya Danışmanı, başarıyı vurgulamak, fırsatları belirlemek ve düzeltici eylem önermek için bir kampanya sırasında ve sonrasında düzenli raporlar sunar.

Raporlar açık, gerçeklere dayalı olmalı ve ham verilerle desteklenmelidir. Müşteri kuruluş, Sosyal Medya Danışmanlarının başarısını yalnızca başarılı kampanyalar oluşturma yetenekleriyle değil, aynı zamanda veriler üzerinde hareket etme ve hatalardan ders alma isteklilikleri ile de ölçer.

Satış ve Pazarlama

Çoğu Sosyal Medya Danışmanı, ajanslarla veya serbest çalışanlar olarak çalışır ve olası satışlar oluşturmak, yeni müşteriler edinmek ve yeni iş anlaşmaları yapmak için yeterli zaman ayırması gerekir.

Tam bir sıcak, sıcak ve soğuk beklentiler hattı, bir Sosyal Medya Danışmanı için gelecekteki iş güvenliğini sağlar.

Bu görev, dikkatli zaman yönetimi, satış sürecine tam bağlılık ve devam eden satışları garanti etmek için güncel bir başarılı çalışma portföyünün kapsamlı bakımını gerektirir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!