Tehlikeli biyolojik hamle

Tehlikeli biyolojik hamle
Tehlikeli biyolojik hamle hande erol
Bu içerik 185 kez okundu.

Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle birçok alanla olumlu ilerlemeler yaşanıyor. Ancak bazı gelişmeler var ki iyi gibi görünse de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek potansiyele sahip. Bu alanda ismi oldukça duyulmuş ülkelerin başında gelen ABD’de düşündürücü bir gelişme yaşandı.

İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec, ilginç bir haberle gündeme geldi. Los Angeles Times’ın haberine göre ABD hükümeti, dünya nüfusunun yarısını sarı humma, chikungunya ve dang humması gibi ölümcül hastalıkları insanlara yayabilen Aedes aegypti sivrisineklerinden korumak için birtakım girişimlerde bulundu.Şirket, biyolojik ürününün tamamen çevreci olduğunu, daha önce Brezilya’da denendiğinde yüzde 95 gibi net bir sonuç elde ettiklerini savundu. Ancak bağımsız bilim insanları, uzun vadede yaşanacak olumsuzluklardan tedirgin. Birçok bilim insanı, deneysel canlıları doğaya salmanın diğer canlılara olumsuz etkisi olabileceğini söylüyor.

Şirket, biyolojik ürününün tamamen çevreci olduğunu, daha önce Brezilya’da denendiğinde yüzde 95 gibi net bir sonuç elde ettiklerini savundu. Ancak bağımsız bilim insanları, uzun vadede yaşanacak olumsuzluklardan tedirgin. Birçok bilim insanı, deneysel canlıları doğaya salmanın diğer canlılara olumsuz etkisi olabileceğini söylüyor.

Bilim insanlarının bir diğer endişesi ise, doğaya salınacak sivrisineklerin melez bir şekilde üremesiyle insan hayatı için oldukça tehlikeli yeni melez ırkların oluşması. Harvard Tıp Okulu’ndaki bir biyoetikçi, şirketin daha önce saldığı sivrisineklerin bulaştırıcı bir hastalığa sebep olmadığını ve belirli bir süre sonra da yok olduğunu belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!