Togg için kritik dönem başladı

Togg için kritik dönem başladı
Togg için kritik dönem başladı hande erol
Bu içerik 208 kez okundu.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), yerli otomobil çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Aynı zamanda Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşası devam eden Gemlik tesisleri için de son aşamaya geçildi. Daha önce ilk seri üretim aracın bu yılın son çeyreğinde banttan ineceği ve 2023’ün ilk çeyreğinde ticari olarak satışa çıkacağı açıklandı.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Togg, kendi şarj ağını kurma amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) lisans aldı. Kurum, elektrikli araçların sayısının artmaya başladığı bu dönemde şarj altyapısı ile ilgili lisans çalışmalarına hız verdi. Bu nedenle şirketlerin lisans alıp yatırım için beklemesine izin verilmeyecek.

Togg ile ilgili kritik detay da burada karşımıza çıkıyor. Zira şirket, şarj ağı işletmeci lisansı aldığı EPDK‘nin kuralları kapsamında ilk altı ay içerisinde en az 50 istasyon kurmak zorunda. Önümüzdeki dönemde şarj istasyonlarının sayısında ciddi bir artış olacak. EPDK’ye göre, Togg çıktığında sürücülere hem şehir içi hem de şehirler arası yollarda kesintisiz bir seyir imkanı sunulacak.

EPDK, şarj istasyonlarında verilen şarj hizmetinin fiyatlandırılması ve elektrikli ve içten yanmalı motorların maliyet dengelerini de yakından takip ediyor. Buna göre, Haziran 2022 ortalama şarj hizmeti fiyatları ele alındığında bir elektrikli otomobilin AC (22 kW) ünitelerden şarj edilmesi durumunda kilometre başına dizele göre yaklaşık 114 kuruş, benzine göre ise 125 kuruş avantaj sağlıyor.

Togg C-SUV’un yerlilik oranı da belli oldu. Gazete Pencere’de yayınlanan Emre Özpeynirci ve Erol Şahin’in haberlerine göre, önümüzdeki yıl Mart ayı civarında satışa sunulacak Togg C-SUV modelinin yerlilik oranı yüzde 51 civarında. Daha sonra takip eden B-SUV ve C-MPV modelleriyle birlikte ise bu oran çok daha yukarıya çıkartılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!