Volkswagen’den dev yatırım

Volkswagen’den dev yatırım
Volkswagen’den dev yatırım hande erol

Otomobil dünyası, elektrikli araçlara geçiş dönemini yaşıyor. Birçok dev otomotiv şirketi, bu dönüşüme ayak uydurabilmek adına dev yatırımlarda bulunuyor. Bu sektörün en önemli oyuncularından Volkswagen, elektrikli otomobillerdeki sorunlardan birisi olan bataryalara büyük bir yatırım yapıyor.

Elektrikli otomobil dünyası için önemli bir atılım bugün gerçekleşti. Volkswagen grubu,  elektrikli araç aküleri inşa etmek için 20.38 milyar dolar değerinde bir yatırım yaparak PowerCo adında bir yan kuruluşu hayata geçirdi.Volkswagen, yeterli kapasite, malzeme ve sarf malzemelerini üretebilmek için yeni bir girişim ortaya koydu. Şirket, yeni teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesinden hammadde madenciliğine ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar Wolkswagen’in birçok ihtiyacına yönelik çalışmalar sergileyecek.

Şirket, şu anda LG Energy Solution ve SK Innovation gibi çalışmalarını sürdürüyor. Yeni girişimin, pil üretimindeki maliyetleri düşürebileceği öngörülüyor. Bu durumun da elektrikli otomobil fiyatlarını ileride düşürebileceği konuşuluyor.

Volkswagen batarya üretimini bu fabrikayla sınırlı bırakmayarak tesis sayısını 6’ya çıkarmayı planlıyor. Bu ve İsveç’teki Skelleftea’daki tesis dahil olmak üzere birlikte İspanya’nın Valencia kentinde, Doğu Avrupa’da, Kuzey Amerika’da yatırım planları sürüyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor