Yoast mı Rank Math mi?

Yoast mı Rank Math mi?

Yoast mı Rank Math mi?
Yoast mı Rank Math mi? hande erol
Bu içerik 522 kez okundu.

Yoast mı Rank Math mi?

Dünya genelinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’te SEO eklentisi kullanmak isteyenler çoğu zaman Yoast mı Rank Math mi ikilemi arasında kalmaktadır. Arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak isteyen WordPress alt yapısına sahip sitelerde yaygın bir şekilde kullanılan Yoast, piyasaya en son sürülen SEO eklentisi olan Rank Math ile birlikte kullanıcı kaybetmeye başladı. 2 eklentinin de birbirine karşı farklı ayrıcalıkları bulunduğundan dolayı yapılacak işlemlere ve web sitesinin hedeflerine göre en uygun olan eklenti tercih edilebilir.

Yoast yıllardan beri geliştirilen ve Rank Math çalışmalarında kullanıcıların daha doğru içerik girmesini sağlayan bir eklenti olduğundan dolayı çoğu kullanıcının alışkanlığını kazanmış durumda. Buna karşın yenilikçi özellikleri ile piyasaya giriş yaptığı andan itibaren dikkat çeken Rank Math, şu anda sektörün en iddialı eklentilerinden birisi haline gelmiş durumda.

Yoast mı Rank Math mi karşılaştırması

İki eklentinin de ücretli ve ücretsiz sürümleri var. Yoast için yıllık 89 dolar verilmesi yeterli olurken farklı eklentilerin kullanılmak istenmesi halinde her eklenti ayrı bir şekilde ücretlendiriliyor. Rank Math ise 59 dolarlık sınırsız kişisel site seçeneğine sahip. Ticari olarak kullanım isteyenler ise 100 web sitesi ile sınırlı olmak şartıyla 199 dolar karşılığı Rank Math’i alabilir. İki eklenti arasında Rank Math’in öne çıktığı özellikler şöyle;

 • LSI anahtar kelime aracı
 • Anahtar kelime sıralamasını izle
 • Search konsol entegrasyonu
 • Çeşitli snippetlar
 • Anahtar kelime önerisi
 • Otomatik gönderi yönlendirmeleri
 • Rol yöneticisi
 • 404 monitör
 • Sosyal önizlemeler
 • Nofollow harici resim bağlantıları                          
 • Dış bağlantıları nofollow                           
 • Dış bağlantıları yeni sekmede aç

Özellikler üzerinden yapılan değerlendirmelerde Rank Math pek çok konuda Yoast’a göre çok daha uygun fiyatlı ve çok daha fazla özelliği sunuyor. Yerel SEO gibi farklı çalışmalar yapılmak istenmesi halinde Yoast’ta ücretli olarak farklı eklentilerin satın alınması, kullanıcılar için maliyetleri yükseltiyor. Rank Math ise bu destek için ek ödeme yapılmasını gerektirmiyor.

Eklentiler, farklı bir eklentiye geçiş aşamasında özelliklerin içeri aktarmasını desteklediğinden dolayı kullanıcılar herhangi bir zarar görmeden yeni eklentiye geçiş yapabiliyor.

Yoast mı Rank Math mi seçilmeli?

Yoast uzun yıllardan beri hizmet verdiğinden dolayı kullanıcıların güvenilirliğini kazanmış durumda. Rank Math için en büyük önyargılardan bir tanesi eklentinin yeni olması. Ancak her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başaran Rank Math, en yakın rakibi Yoast ile aradaki farkı da kapatmayı başarıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!