Aynı Kalitede 400 Yıl Kullanılabilen Batarya Üretildi!

Kaliforniya Üniversitesi'nde bir araştırma ekibinde bulunan öğrenci kapasitesini neredeyse hiç azaltmadan yaklaşık 400 yıl boyunca kullanılabilecek bir bataryayı şans eseri keşfetti.

Şans eseri keşfedildiği söylenen uzun ömürlü bataryayı Kaliforniya Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci araştırma yaptığı sırada üretti. Öğrenci tarafından keşfedilen bu batarya araştırma görevlilerinin de desteğiyle geliştirilerek çeşitli testlere tabii tutuldu. Batarya 90 gün boyunca tam 200 bin kere şarj edilmesine rağmen bu süre sonunda kapasitesinin yalnızca yüzde beşini kaybetti. Test sonucu keşfedilen bu uzun ömürlü bataryanın yaklaşık 400 yıl boyunca sorunsuz olarak kullanılabileceği söyleniyor.

Akıllı telefon üreticilerinin bu bataryayı şimdiden incelemeye başladıkları ise çeşitli haber sitelerinde yazılıyor.  Yaklaşık 400 yıl dayanma gücüne sahip olan bu bataryanın fiyatının ise yüksek olacağı düşünülüyor. Çünkü bataryanın üretimi esnasında altın nano kablolar kullanılıyor. Bu da maliyetinin ve satış fiyatının yüksek olacağı anlamına gelmekte.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı