ByLock programı TÜBİTAK tarafından yazılmış!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü FETÖ mensuplarının iletişimde kullandığı ByLock programının TÜBİTAK'a sızmış örgüt mensuplarınca yazılmış olabileceğinin yüksek ihtimal olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı editörünün konuğu olan Bakan Özlü, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında haberleşmede kullanıldığı tespit edilen ByLock isimli programın TÜBİTAK’ta yazılmış olduğunu belirlediklerini söyledi. Bunun yanında 2011 yılında yapılan bilim olimpiyatlarında alınan 92 madalyanın 73’ünün FETÖ bağlantılı liselerde okuyan öğrencilere verilmiş olduğunu belirlediklerini açıkladı.

ByLock’ta Tam 215 Bin Kişi Bulunuyor

Kamuoyunda ByLock olarak bilinen kriptolu haberleşme yazılımının TÜBİTAK’ta işine son verilen FETÖ bağlantılı kişilerce yazılmış olabileceğine kanaat getirdiklerini belirten Özlü, bu yazılımı Türkiye genelinde 215.000 kişinin kullandığını belirtti.

Bakanlıkta Kaç Kişi Açığa Alındı?

Bakanlığa bağlı kurumlarda ilk tespitlerle 326 kişinin açığa alındığını belirten Bakan Özlü, bunların 167’sinin TÜBİTAK çalışanı olduğunu belirtti.

Burslara da Göz Dikmişler

TÜBİTAK burslarında geniş çaplı bir araştırma yaptıklarını da açıklamalarına ekleyen bakan, malum yapıyla ilgili olanların tespitine kadar burslara bir süre ara verdiklerini de belirtti. Bunun yanında kısa süre içinde bursların tekrardan verilmeye devam edeceğinin müjdesini de programda açıkladı.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı