İntel ARM tabanlı işlemci üretecek!

Bilgisayar sektörünün en önemli işlemci üreticisi olan İntel, başarısız olduğu mobil işlemci sektörüne tekrar giriyor!

Bilgisayar alırken dikkat ettiğimiz kriterler arasında yer alan işlemci; İntel marka ise 1 adım önde ilerlediği bir zaman içerisindeyiz. İntel işlemci, bilgisayar donanımları için tercih edilen açık ara en iyi donanımlara sahip olduğunu biliyoruz. Ya peki mobil cihazlarda? Maalesef geçtiğimiz yıllarda bu sektörde iş yapmaya çalışan İntel, başarısızlıkla sonuçlanan girişimler sonucu geri çekilmişti.

Bunun sebebi ise kullandığı mimari ve bu mimarinin getirdiği bazı özellikler. Kullanılan emir takımının büyüklüğü ve ihtiyaç doğrultusunda bunların kullanılması! İntel işlemciler “CISC“ adlı mimarisinin sağladığı basit kısa emir kümeleriyle işlemler yaparken, Snapdragon gibi ARM işemcisine sahip “RISC” mimarisinde bulunan kompleks emir kümeleri işin rengini değiştiriyor.

ARM tabanlı işlemciler, daha kompleks işlemleri tek işlemci saatinde hallederken, İntel eskiden bunu birden fazla işlemci saati diliminde yapıyordu. Buda günümüz mobil cihazlarının yavaş çalışmasına sebep oluyordu. Sonunda İntel bu sorunu görerek tekrar mobil sektörde iş yapmaya karar verdi.

İntel, 2016 İntel Geliştiriciler Konferansında yaptığı açıklama ile artık ARM tabanlı işlemciler üzerinde çalıştığını ve mobil sektör için uygun fiyata, düşük güç tüketimine sahip işlemciler çıkartarak piyasada tekrar bulunmak istediğine dair bir açıklama yaptı. Önümüzdeki çeyreklerde büyük ihtimal intel işlemcili cihazları görmemiz mümkün olacaktır.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı