İşitme Kaybı 3D Baskı İle Tedavi Edilebilir

3D baskı artık işitme kaybı problemleri için de yeni bir tane çözüm oluşturup uyumlu durumdaki protezlerin geliştirilmesini sağlayacak olabilir.

İşitme Kaybı 3D Baskı İle Tedavi Edilebilir
İşitme Kaybı 3D Baskı İle Tedavi Edilebilir Mahmut Şahan
Bu içerik 774 kez okundu.

3D baskı artık işitme kaybı problemleri için de yeni bir tane çözüm oluşturup uyumlu durumdaki protezlerin geliştirilmesini sağlayacak olabilir. Hasar görmüş olan kemiklerin yerine yapılması sağlanan protezlerde 3D baskı işitme problemini hızlı bir şekilde iyileştirebilir.

Orta kulağımız içerisinde ossicles şeklinde bilinen 3 tane küçük kemik bulunmaktadır. Bu kemikler  ise kulak tamburu içerisinden kokleaya titreşim iletmektedir. Herhangi bir biçimde zarar gördüklerinde de ''iletken işitme kaybı'' şeklinde anılan rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Artık bahsi geçen bu işitme kaybı  ise 3D baskı teknolojisiyle beraber tedavi edilecek olabilir.

Şu an içerisinde klasik yöntemlerde hasar görmüş  durumdaki kemiklerin yerine konulacak çelik ve de seramik protezler el yapımı olarak üretiliyor. Dolayısı ile bu şekildeki protezler kulağa tam  bir şekilde uyum sağlayamıyor. Maryland Üniversitesi içerisinde yer alan bir ekip, daha net bir eşleşmesi bulunan implantlar oluşturmak amacıyla 3D baskı kullanmaya başladı. Çalışmadan temel bir şekilde CT (bilgisayarlı tomografi) ve  kemik haritası oluşturulmakta, çizimin gerçekleştirilmesinin sonrasında ise uygun materyal seçimiyle beraber baskı gerçekleştirilmekte.

Araştırmacılar ise, şimdi biyo uyumuna sahip materyalleri kullanıp implantları basmayı planlamakta. Hatta kök hücrelerinin içerisinde büyüyebilecek olduğu kafes benzerinde bir materyalden yapmaya çalışmaktalar. Bu şekilde protez kademeli bir biçimde kemikle uyum sağlayabiliyor olacak.

işitme kaybı 3d baskı tedavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi