Microsoft Araştırma Projesi için DNA Dizisi Satın Aldı

Dünyanın en büyük yazılım devlerinden Microsoft, bilindiği gibi yaptığı projelerle hemen her zaman akıllara durgunluk verebiliyor; şimdi de, bu projelerden biri için kolları sıvayan Microsoft’un, projesine dahil ettiği araçlardan biri de DNA...

Microsoft Araştırma Projesi için DNA Dizisi Satın Aldı
Microsoft Araştırma Projesi için DNA Dizisi Satın Aldı Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 512 kez okundu.

Evet, yanlış duymadınız. Microsoft, herhangi bir teknoloji şirketi almadı, tam 10 milyon DNA dizisi satın aldı ve bunu projesinde kullanmayı hedefliyor. Yeni teknolojilerde, artık verilerin DNA’ya saklanabilme işlevi uzun zamandır konuşuluyordu ve bazı üniversiteler, DNA içerisinde veri şifrelemeyi başardıklarını açıklamışlardı. Ücreti hayli fazla olan bu işlemin, dijital veri depolama amacıyla kullanılması hedefleniyordu ve Microsoft da bu proje için kolları sıvamış gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde 10 milyon DNA dizisini satın aldığını açıklayan Microsoft, her zamanki gibi bu işte de Twist Bioscience ile çalışacak gibi görünüyor; ancak bu kez ekibe katılan bir de Washington Üniversitesi var.

DNA Dijital Depolama işlemlerini hızlandırmayı ve bu projede ilerleme kaydetmeyi uman Microsoft, işbirlikçileri ile birlikte son bir yılda yapılan çalışmalardan hayli memnun görünüyor ve bunu ilerletmek istiyor. Siz, Microsoft’un bu yeni teknoloji aşkı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi