Posta Kutusuna Bırakılan Flash Bellekler Tehlike Saçıyor!

Güvenlik uzmanları, posta ile adresinize gönderilen yada kapınıza, posta kutunuza bırakılan ne olduğu belli olmayan flash bellekler için asla kullanılmaması konusunda teknoloji severleri uyarıyor. 

Son yapılan araştırmalar; bazı dolandırıcıların veya hackerların, içerisinde zararlı yazılım ve virüs içeren flash bellekleri vatandaşlara posta/kargo yoluyla gönderdiklerini yada kapısının önüne/posta kutusuna bıraktıklarını gösteriyor. Posta kutularında bulunan ne olduğu belli olmayan flash belleklerin sayısının bir hayli artması çeşitli güvenlik sorunlarına yol açıyor. Uzmanlar bu flash bellekleri bulan kişilerin, içerisinde ne olduğunu merak edip bilgisayarlarına taktıklarını ve çeşitli zararlı yazılımların esiri olduklarını belirtiyor.

Artan ne olduğu belli olmayan flash belleklere karşı Avustralya polisi de harekete geçmiş durumda.  Bu USB  bellekleri ciddi bir incelemeye sokan polisler; vatandaşlarını ve posta kutularında flash bellek bulan herkesi bu USB’leri kesinlikle kullanmamaları hususunda uyarıyor. Eğer meraklı vatandaşlar bu bellekleri kullanırlarsa; yetkililerin bu konuda ifade ettiklerine göre bilgisayarınıza gizlice giren ve bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerinizi gizlice kilitleyerek para talep eden bir virüs türü (ransomware) bilgisayarınızı ve belgelerinizi ele geçirmiş oluyor.

Ransomware adı verilen bu tehlikeli virüs türü  uzmanlar tarafından kaldırılabiliyor fakat bu tehlikeli virüsün bilgisayarınızı ele geçirmesi halinde her durumda bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor.


1 Yorum

Yorum Yap
  1. duygu
    Eylül 24, 21:16 duygu

    bilgilendirdiğiniz için sağolun ama bu şekilde sorun yaşayan varmı bilemem

Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı