WhatsApp Verilerimizi Nasıl Kullanıyor ??

Daha öncede Facebook hakkında, veri kullanımlarına dair benzer spekülasyonlar yaşanmıştı. 2018 yılında Cambridge Analytica skandalı bunlara verilen örneklerden birisidir. Sosyal sağlayıcı devi bu Facebook sarsıntı sonrasında 5 milyar dolar ceza ödemişti.

WhatsApp Verilerimizi Nasıl Kullanıyor ??
WhatsApp Verilerimizi Nasıl Kullanıyor ?? Tugrul Demir
Bu içerik 462 kez okundu.

 

 Dünyada en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son zamanlarda veri kullanım sözleşmesi ve bilgilerimizin nerede işlendiği konusunda ortaya çıkan bilgilerle bir sarsıntı yaşadı. WhatsApp Facebook bünyesinde faaliyet gösteriyor. WhatsApp’ın dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğunu biliyoruz. WhatsApp uzun zaman önce Facebook tarafından satın alındı. Bu birleşme işleminden sonra pek çok yeni özellik kazandı. Her sosyal medya sağlayıcısı kullanıcılardan aldıkları izinleriyle veri topluyor. Bu toplanan verilerin kullanım amacı, daha iyi hizmet vermek olarak planlanıyor.

 

WhatsApp tarafından toplanan veriler Facebook bünyesindeki diğer ürünlerle paylaşılıyor. WhatsApp kullanılan bilgileri açıklarken, “Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, Hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şekliyle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.” Diyor.

WhatsApp’ın Facebook’un bir parçası olduğu için şirketler arasında bilgi alışverişi normal bulunuyor. Kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak sebebiyle toplanan verilerin kullanıldığı açıklanmış olsa da Facebook bünyesinde özelleştirilmiş reklamlar gösterilmesi, reklamların toplanan verilerin etkisi oldukça büyük görünüyor. Ve birçok insan gizlilik nedeni ile buna karşı çıkıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi