Bu Güneş Pili Su Geçirmiyor

RIKEN ile Tokyo Üniversitesinin tarafından geliştirilmiş olan çok ince yapıya sahip fotovoltaik bir hücre, 2 taraflı olan su geçirmez bir filmle kaplandı.

Bu Güneş Pili Su Geçirmiyor
Bu Güneş Pili Su Geçirmiyor Mahmut Şahan
Bu içerik 733 kez okundu.

RIKEN ile Tokyo Üniversitesinin tarafından geliştirilmiş olan çok ince yapıya sahip fotovoltaik bir hücre, 2 taraflı olan su geçirmez bir filmle kaplandı. Gerilebilir özelliğinin dışında sıkıştırılabilir ve de yıkanabilir özelliğe sahip durumdaki bu güneş pili, kıyafetler içerisine de entegre edilebiliyor olacak.

Araştırmacılar ayrıca, yıkamaya dayanıklılığı olan ve ürettiği gücü çok iyi bir şekile koruyabilen, su geçirmez özellikli bir güneş pilini geliştirdiklerini resmi olarak açıkladılar. Önceki çalışmalar içerisinde kullanılmış olan PNTz4T'e dayanabilen esneklik, süper  bir incelik ve organik fotovoltaik hücrelerin her 2 kısmı, ışığın hücrelere ulaşabilmesine izin veren akrilik esasına sahip bir elastomerle kaplandı. Fakat bu tabaka hava ve 
 de suyun hücrenin içine işlemesini engellemiş oldu.

Yapılmış olan testlerde cihaz ilk önce %7.9 oranındaki bir verimle çalıştı ve  de santimetrekarenin başına 7.86 mW'lik bir güç üretimi yaptı. Hücreler 2 saat suya batırıp yeniden test edildiği zaman ise verimliliklerinin %5.4 oranında azalmış olduğu gözlemlendi. Öte yandan cihaz, 20 tur kadar sıkıştırıldığı zaman ilk verimliliğinin %80’lik kısmına da sahip bir durumda olduğu görüldü.

Yeni keşfedilen fotovoltaik hücreler ayrıca sıkıştırılabilir ve yıkanabilir olması sayesinde güneş pili ile çalışan giyilebilir ürünler için adeta bir ilk olma özelliğini taşımakta. Fotovoltaik  isimli hücreler vücut ısısı ile birlikte kalp atışlarını kaydedebilen sensörleri biraz daha güçlendirebilir veyahut sağlık konularında daha erken uyarıları sağlayacak olabilir.

rıken tokyo üniversitesi güneş pili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi