Dünyada okullar nasıl açılıyor: Sınıfta konuşmak yasak, yemekler evden

Corona virüsü salgınının en çok etkilediği alanların başında eğitim geliyor. Guardian gazetesi, Delta varyantının artış gösterdiği Asya-Pasifik ülkelerinde okulların durumunu mercek altına aldı. Yüz yüze eğitime başlayanlar sıkı kurallar uygularken, düzenli test şartı, sınıflarda konuşmamak ve yemeği evden getirmek gibi örnekler dikkat çekiyor.

Dünyada okullar nasıl açılıyor: Sınıfta konuşmak yasak, yemekler evden
Dünyada okullar nasıl açılıyor: Sınıfta konuşmak yasak, yemekler evden
Bu içerik 3033 kez okundu.

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, 4.5 milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açan salgının en çok etkilediği alanların başında eğitim geliyor.

Çin: Ülkede Delta varyantı Temmuz ayının sonu itibarıyla yayılmaya başladı. Okulların yaz tatilinde olduğu sırada seyahatlerin artmasıyla, ülkede 2020’den bu yana en çok vaka görülen dönem kayıtlara geçti. 31 bölgeye yayılan vakalarda başkent Pekin de başı çekiyor.

Milyonlarca kişiye toplu testlerin uygulandığı ülkede okullar kısıtlamalarla birlikte Eylül ayı itibarıyla yeniden açılıyor. Nanjing’de ilk ve ortaokul öğrencileri için yüksek riskli bölgelerde eğitim iki hafta gecikmeli başlayacak.

TÜM AİLEYE AŞI ŞARTI

Pekin, Şanghay ve Siçuan’da okullar bu ay içinde normal tarihinde açılacak. Pekin’de öğrenci ve öğretmenlerden negatif test şartı isteniyor. Shenzhen’de zorunlu ateş ölçümü, maske kullanılması, sosyal mesafe ve el yıkanması gibi kurallar şart koşuluyor.

Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz ay öğrencilerin aşılanması gerektiği yönünde yerel yönetimlere çağrıda bulunurken, Guangxi gibi bazı bölgelerde 17 yaşına kadar tüm çocukların aşılanma imkanı bulunuyor. Çocuğun okula dönebilmesi için tüm ailenin aşılanma şartının uygulandığı bölgeler de var.

ÖĞRENCİLER İKİ GRUPTA

Japonya: Salgında beşinci dalgayla mücadele edilen ülkede, gençler arasındaki vakalar keskin artış gösteriyor. 12-15 yaş arası çocuklara Pfizer ve Moderna aşıları için izin çıksa da, aşılama beklenildiği kadar hızlı ilerlemiyor.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, Delta varyantının gölgesi altında Asya – Pasifik ülkelerinde eğitimin nasıl yeniden başladığını mercek altına aldı. İşte o ülkeler ve eğitim için aldıkları önlemler…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!