Gece elektrik üreten güneş paneli

Gece elektrik üreten güneş paneli
Gece elektrik üreten güneş paneli hande erol

Fosil yakıtların yakın gelecekte yavaşça tükenme yoluna gireceğini biliyoruz. Bu sebeple tüm dünyada yalnızca otomobil değil, neredeyse tüm elektronik cihazlarda elektrik kullanımına geçiliyor. Bu sebeple her ne kadar yalnızca gündüzleri enerji üretebilse de güneş panellerine olan ilgi bir hayli yüksek. Bu talebin ise önümüzdeki yıllarda giderek artması bekleniyor. Zira gece elektrik üreten güneş paneli için çeşitli çalışmaların yapıldığı belirtiliyor.

Assavorrarit ve çalışma grubu, normal güneş panellerinin havada dalgalanan sıcaklığı kullanarak elektrik üretmesine yardımcı olan bir cihaz geliştirdiğini söylüyor. Yani güneş panellerini bir nevi tersine çalıştırabiliyorlar. Zira bu paneller, ışığın yokluğunda bile kızılötesi radyasyon yayıyorlar.

Bu radyasyon da insan gözünün göremediği dalga boyları yoluyla güneş panelinden ısı taşıyan protonların şeklini alıyor. Havanın açık olduğu bir günde bu ısı transferi birkaç derecelik bir sıcaklık farkı yaratıyor. Bu da aslında Assavorrarit’in geliştirdiği cihaza gücünü veriyor.

Termoelektrik jeneratör adı verilen bu cihaz, sıcak hava ile güneş paneli arasında bulunan ısıyı yakalıyor ve kolayca enerjiye dönüştürüyor. Assavorrarit’in ekibi şu anda bu teknoloji sayesinde güneş panelinin metrekaresi başına yaklaşık 50 miliwatt elde edebildiklerini söylüyor. Bu aslında bir panelinin gün boyunca üretebileceği elektrik miktarının (ortalama metrekare başına 150W) küçük bir kısmına tekabül ediyor.

Fakat mühendisler, doğru konumlandırılmış sistemler ve bir kaç ufak geliştirme ile (panellerinin kenarlarından kaçabilecek ısı miktarını azaltmak için alüminyum bir levha kullanarak) bu verilerin şimdiden üstüne çıkabileceklerini iddia ediyor. Hatta ikinci prototiplerin metrekare başına birkaç watt üretebileceğini söylüyor. Bu da onları diğer şirketler tarafından geliştirilen benzer gece elektrik üreten güneş paneli sistemleri içerisinde en verimlisi yapıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor