James Webb uzay teleskobundan ilk sinyal

James Webb uzay teleskobundan ilk sinyal
James Webb uzay teleskobundan ilk sinyal hande erol
Bu içerik 394 kez okundu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Evrenin keşfi için birçok ülke ile birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü yaklaşık 10 yıl boyunca görev yapacağı 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına doğru fırlatılmıştı. Teleskop L2 noktasına ulaştı ve ilk sinyalini de tespit etti.

Bu hafta NASA, James Webb uzay teleskobu için üç aylık hizalama sürecine başlarken, Webb ekibinin Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) tarafından tespit edilen, tüm teleskoptan geçen yıldız ışığının ilk fotonlarını gördüğüne dair heyecan verici bir haber yayınladı.

NASA, Ball Aerospace, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ve NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir mühendis ve bilim adamı ekibinin hizalamayı denediğini ve çalışmaya hazır olduğunu söyledi. NASA’nın yayın raporları, Webb tarafından bu dönemde çekilen görüntülerin, bu yaz daha sonra açıklayacağı evrenin yeni görüntüleri gibi ‘güzel’ görüntüler olmayacağını gösteriyor.

Zamanla Hubble’ın görüntüleri daha iyi hale geldi ve 1991 yılının Mart ayında, Geniş Alan/Gezegen Kamerası tarafından çekilen bu gerçek renkli fotoğraf da dahil olmak üzere Jüpiter’in ilk gözlemleri yayınlandı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!