Rohingya’daki Müslümanlarla ilgili suçlama

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, sosyal medya devi Facebook, Rohingya’daki Müslüman azınlığa karşı işlenen suçların araştırılmasına engel olmakla suçlanıyor. ABD’de bir yargıç, yüzbinlerce insanın göçüyle sonuçlanan Rohingya krizinin araştırılması için Facebook’a sahip olduğu bilgileri yayınlaması hükmünü verdi.

Rohingya’daki Müslümanlarla ilgili suçlama
Rohingya’daki Müslümanlarla ilgili suçlama
Bu içerik 198 kez okundu.

Facebook, daha önce, ‘ABD yasalarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle, Rohingyalı Müslümanlara karşı suç işleyen kişilerin bilgilerini vermeyi reddetmişti. Ancak hakim, bu durumun ‘yasaları ihlal etmediğini’ ifade etti.

FACEBOOK’TAN AÇIKLAMA YAPILMADI

Reuters haber ajansı, konuyla ilgili Facebook’a ulaşmak istediğini, ancak sosyal ağ yöneticilerini iddiaları yanıtlamadığını ifade etti.

Batı Afrika ülkesi Gambiya, Myanmar’ı 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçlarken, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda Myanmar’a karşı açılan bir davanın parçası olarak Facebook’taki kayıtlara ulaşmaya çalışıyor.

Myanmarlı yetkililer, silahlı bir ayaklanmayla mücadele ettiklerini ifade derken, Rohingyalı Müslümanlara karşı suç işledikleri iddialarını reddediyor.

900 BİN KİŞİ KAÇTI

Çoğunluğu Müslümanların oluşturduğu 730 binden fazla Rohingyalı, toplu katliam ve tecavüzlerle karşı karşıya kaldığı için 2017 yılından beri ülkenin Batı eyaletlerine kaçıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi