Sosyal Medya Uzmanlığı Bölümünün Olduğu Üniversiteler

Sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız bunun için üniversitelerin iletişim fakültelerinde yeni medya lisans veya sosyal medya yönetim on lisans bölümlerinde bu eğitimin alınması mümkündür. Bu tür bölümler daha çok günümüz medyasında dijitalleşmeyle beraber hayatımızın bir yerinde bulunmaya başlamış ve oldukça farklı bir yere sahip olmuş durumdadır. Sosyal medya ve yeni medya yönetimi bölümleri de birçok bireyler yetiştirmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Bölümünün Olduğu Üniversiteler
Sosyal Medya Uzmanlığı Bölümünün Olduğu Üniversiteler Tugrul Demir
Bu içerik 1166 kez okundu.

 

Özellikle dijital platform yerlerinde başka bir marka hesaplarının ya da kişisel hesaplar için içerik üretme, pazarlama ve yönetim sağlama donanımına sahip kişiler yetiştirilir. Yeni medya programı geleneksek medya olarak radyo, sinema, televizyon ve gazeteden oldukça farklı bir durumdadır. Özellikle temelli sayıda kodlama sistemi, interaktif ve yoğun kapasiteye sahip, hızlı, çok katmanlı ve multimedya biçimselliği olan bir medya türüne benzer.

Yeni Medya Bölüm Hangi Üniversitelerde Vardır?

Yeni medya bölümü pek çok üniversitenin bölümleri içerisinde bulunur. Özellikle yeni medya bölümü için vakıf üniversiteleri öğrencilere bur imanı tanırken diğer devlet üniversiteleri ise ücret almayarak ücretsiz bir şekilde bu imkânı öğrencilere sunar.

Özellikle en çok üniversite tercihi yaparken öğrenciler Fenerbahçe vakıf üniversitesi, Beykent üniversitesi, İstinye üniversitesi ve Uşak üniversitesi gibi okul seçiminde bulunur. Sosyal medya yönetim bölümü sadece Anadolu Üniversitesinde ( Açık öğretim- ön lisans) olarak yer alır. Bu bölüm içerisinde pek çok ders bulunur. Bu dersler ise; gazetecilik, göstergebilim, haber portalı oluşturma, iletişim sosyolojisi, iletişim ve medya okuryazarlığı gibi dersler olur.

Sosyal Medya Yöneticisi Kimdir Ve Görevleri Nedir?

Sosyal medya yöneticisi şirketin sosyal medya hesaplarının yönetimini yapan bir kişidir. Genellikle medya ile ilgili hazırlanıp yayınlanacak içerik ve görsellerin ayarlanması, organizasyonu gibi bütün gerekli aşlamaların yönetilmesine katkıda bulunur. Bunlar ise;

  • Şirketin bütün sosyal ağlarda bulunan hesaplarının yönetimini kontrol etmek,
  • Şirket adına sosyal hesaplar için oluşturulan daha yaratıcı içeriklerin geliştirilme durumunda bulunmak,
  • Şirketin sosyal ağlarda yapmış olduğu yatırımları en iyi bir şekilde kullanılmasına özen göstermek,
  • Sosyal medyada yapılan bütün etkinliklerin oluşturmuş olduğu hacmi ölçmek,
  • Değerlendirmek ve raporlama sırasında yeni etkinliklerin oluşumu sırasında bu verilerin kullanılmasını sağlamak.
  • Elde edilen verileri okuyup diğer kampanyaların verimliliğinin artması için çözüm odaklı yaklaşımlarda fikir yürütmek.
  • Şirketin sosyal medya hesabının işleyişini daha iyi bir şekilde ilerletmek icin rakiplerin yapmış olduğu çalışmaları analiz etmek ve trendler uygun bir şekilde etkinlikler oluşturmak.
  • Sosyal medyada kullanılan bütün araçların nasıl işlediğini öğrenerek şirkete yararlı olacak yeniliklerin kullanılması için yardımcı olmak.

Sosyal medya etkinlikleri için bir plan yaparak yeni ve iyi stratejiler oluşturmak gibi görevleri bulunur. Bu alanda profesyonel olarak destek alma ihtiyacı her geçen gün artıyor. Çünkü çok geniş imkanlar sağlayan bu alanda sizin gibi milyonlarca farklı kullanıcı aynı amaçlarla yer alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!