Sosyal medyada nasıl fenomen olunur?

Sosyal medya ana akım Medya unsurlarına geride bırakan ve bireylerin akıllı cihazlarına yükleye bildikleri paylaşım uygulamaları olarak ifade edilebilir. Başlıca sosyal medya platformları Facebook Instagram TikTok Tumblr Twitter gibi uygulamalar örnek olarak gösterilebilir. Sosyal medya uygulamalarını birbirinden ayıran temel prensipler ve özellikler bulunmaktadır. Kısaca örnek vermek gerekirse Twitter uygulaması bireylerin kişisel blok olarak kullandıkları ve genellikle yazılı anlamda görsel anlamda kendilerine ait görüş ve düşünceleri paylaştıkları gündemi belirledikleri ve gündeme dair yorumlarda bulundukları bir uygulamadır. Instagram uygulaması ise yine bireylerin fotoğraf canlı yayın ve video paylaşımı gerçekleştirdikleri görsel unsurlara dayalı ve önemli filtreleri bünyesinde barındıran son derece devasa bir sosyal medya platformudur. Öte yandan yine TikTok uygulaması bireylerin 15 saniyelik videoları paylaşa bildikleri bu 15 saniyelik videoları paylaşarak daha uzun hale getirebilecekleri ve video paylaşımına dayalı olan bir sosyal medya uygulamasıdır.

Sosyal medyada nasıl fenomen olunur?
Sosyal medyada nasıl fenomen olunur?
Bu içerik 540 kez okundu.

Sosyal medyada fenomen olmak için takipçi sayısını arttırmak şarttır

Sosyal medya platformlarında takipçi sayısı fazla olan hedef kitlesi üzerinde düşünce ve tercih noktasında etki edebilen bireylere sosyal medya fenomeni denilmektedir. Genel anlamda ınstagram'a Bu amaç için kullanılan bireylere influencer, TikTok fenomenlerine tiktoker, YouTube fenomenleri ne ise youtuber adı verilmektedir. Dolayısıyla aslında sosyal medyanın dijital platformları mı internetin gelişmesiyle birlikte günlük yaşamda karşımıza çıkan yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Bireylerin sosyal medya platformlarında fenomen olabilmeleri için öncelikle takipçi sayılarını arttırmaları büyük önem arz etmektedir. Takipçi sayısını arttırmak ise özellikle belirli periyotlarda sık sık paylaşım yapmak bireylerin ilgi ve dikkatini çekecek konulara yönelmek ve bu anlamda başarı kazanmak gibi unsurlara bağlıdır.örneğin Instagram uygulaması üzerinden fenomen olmak isteyen bir birey son derece kaliteli paylaşımlar yapmalı periyodik olarak fotoğraf yüklemeli gerekirse etiketler ve diğer yöntemlerle bireylerin keşfet alanına düşmeye gayret göstermeli ve bu anlamda birçok bireyin ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmalıdır. Bu paylaşımları neticesinde ilgi çeken bireyler Instagram uygulamasında fenomen olabilir ve bu fenomenlik neticesinde de güçlü bir madde gelir elde edebilir.

TikTok uygulamasında fenomen olmak neye bağlıdır?

TikTok uygulaması da diğer sosyal ve de uygulamalarından farklı olarak bireylerin video ve görsel paylaştıkları son derece yoğun bir şekilde kullanılan önemli bir uygulamadır. TikTok uygulamasını genel anlamda genç jenerasyon bireyler kullanmaktadır. TikTok uygulamasında fenomen olabilmek için bireylerin özellikle çekici bir kullanıcı adı belirlemeleri ve sosyal mecralarda geçerli olan bu kullanıcı adının akılda kalıcı olması gerekmektedir. Aynı zamanda kaliteli paylaşımlar yapmak popüler videolar yüklemek ve genel anlamda TikTok uygulamasının önerdiği popüler konulardan bahsetmek de kullanıcıların dikkatini çekecek ve bireylerin profillerine daha fazla insanın gelmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle TikTok uygulamasında çoğu uygulama içerisinde kullanılan videoları kullanmak önem arz eder.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!