Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler

Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler
Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler hande erol
Bu içerik 203 kez okundu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), evrenin keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

Geçtiğimiz günlerde L2 noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, 2 Şubat’ta 5 ay sürecek hazırlıklarına başlamıştı. 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz şeklinde üretilen teleskobun, bu süreçte milimetrik ayarlaması yapılacak ve ardından çalışmalarına başlayacak. Yaz ayı ortalarında ilk çarpıcı kozmik fotoğraflarını göndermeye başlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) aracını kullanarak ilk fotoğrafını gönderdi. Teleskobun aynasını hizalamaya yönelik aylarca sürecek olan sürecin ilk aşamasının tamamlamış oldu.  Webb, uzay hakkında bildiğimiz çoğu bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir diğer anlamda zamanda yolculuk yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi