Köpek Sahibi Olanlar Daha Mı Uzun Yaşamakta?

Geçmişte yapılmış olan araştırmalar, köpek ile kedi sahiplerinin genel bir şekilde çok daha mutlu olduğunu göstermekte idi.

Köpek Sahibi Olanlar Daha Mı Uzun Yaşamakta?
Köpek Sahibi Olanlar Daha Mı Uzun Yaşamakta? Mahmut Şahan
Bu içerik 769 kez okundu.

 

Geçmişte yapılmış olan araştırmalar, köpek ile kedi sahiplerinin genel bir şekilde çok daha mutlu olduğunu göstermekte idi. Hatta bir takım veriler daha uzun ömür yaşayabilmeyi sağladığını gösterse bile kesinlik içermiyordu. Fakat yapılmış olan son araştırma ile birlikte 3.4 milyon  tane bireysel veri incelenip köpeğe sahip olan insanların daha uzun yaşamış oldukları sonucuna varılmış oldu.


İsveç’te yer alan ulusal kayıtlar ile birlikte 3.4 milyon taneyi aşkın vatandaşın yaşamların izleyen çalışma içerisinde, her bireyin sağlık durumları senelerce takip edildi. Mecburi köpek mülkiyet kayıtlarının sayesinde ise araştırmacılar, her kişiye ait bir evcil hayvan sahibi olup olmamakta bulunduğunu ve de sağlık kayıtlarını detaylıca izleyebildi.

Elde edilmiş olan veriler ile  birlikte köpek sahiplerinin ölüm risklerinin %33 oranında daha düşük olduğu sonucuna varılmış oldu. Aynı grupta köpek sahibi olmadığı açıklanan akranları ile karşılaştırıldığı zaman kardiyovasküler hastalık (kalp ile damar hastalığı) risklerinde %11’lik bir düşüş bulunduğu da gözlemlendi. Özellikle av köpeği sahibi olanların kardiyovasküler hastalık risklerinin çok daha az olduğu ortaya çıkmış oldu.

Köpek sahibi olan ve olmayanlar arasında yer alan sağlık verilerinde bulunan farklılık ''birliktelik'' ile ilgili hissinin yanında gündelik programa dayanmakta. Bir hayvan ile yaşamını beraber geçirmekte olan kişiler her gün onu beslemek ile birlikte gezdirmek ve de bakımını yapmak amacıyla fazlası ile hareketli bir gün geçirmekte. Rutin olan bir dinlenmenin yerine bu duygusal ve de  fiziksel  durumdaki hareketlilik kişilerin çok daha sağlıklı bir hayat geçirebilmesini sağlıyor.

uzun yaşam kedi kopek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi