MLC Sistemli SSD Disklerde Verileriniz Tehlikede Olabilir

HDD disk sistemlerinin yerini son yıllarda hızlı bir şekilde almaya başlayan SSD diskler için ilginç bir iddia ortaya atıldı. MLC tabanlı SSD disklerin veri güvenliği açısından güvenliği tam olarak sağlayamadığı öne sürüldü.

MLC Sistemli SSD Disklerde Verileriniz Tehlikede Olabilir
MLC Sistemli SSD Disklerde Verileriniz Tehlikede Olabilir Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 475 kez okundu.

Yerini aldıkları HDD disk yapılarına göre fiziksel anlamda daha güçlü ve dayanıklı olduğu bilinen SSD disk sistemlerinin aynı gücü veri güvenliği açısından sağlayamadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucuna göre özellikle MLC tabanlı SSD disklerin özel geliştirilmiş veri yazma işlemlerinin verilerin bozulmasına karşı çok güçlü olmadığı ortaya çıktı.

Bu durumun tam tersine normal HDD disk yapıları ise barındırdıkları özel tasarlanmış yazma sistemleri sayesinde verilerin zarar görme riskini neredeyse sıfıra indirebiliyor. MLC tabanlı SSD disklerde önbelleğe alınmış verilerin korunması kısmında sorunlar yaşandığı belirtilirken verilerin çalışma konusunda HDD disklere göre avantaj sağlıyorlar.

Kötü amaçlı bazı verilerin MLC tabanlı SSD disklerde tetiklenebilir bit hatası verdirerek veri bütünlüğünü bozabildikleri yapılan testlerde ortaya çıkarıldı. Şuan için bu durumu oluşturabilecek zararlı yazılım sayısı oldukça az olsa da SLC tabanlı SSD disklerde aynı sorunun yaşanmaması kullanıcıları biraz rahatlatabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi