33 yıllık Game Boy’da GTA 5 çalıştırıldı iddiası

33 yıllık Game Boy’da GTA 5 çalıştırıldı iddiası
33 yıllık Game Boy’da GTA 5 çalıştırıldı iddiası hande erol

Oyun sektörünün bugünlere gelmesinde retro konsolların payı büyük. 90’lı yıllara adeta damga vuran ve günümüz konsollarının atası olarak nitelendirilen bu cihazlar, özellikle son yıllarda yazılım ve modlama işi yapan kişiler arasında cazibe merkezi haline geldi. Hatta kısa süre önce bir yazılım uzmanı, 33 yıllık Game Boy’da GTA 5 başta olmak üzere popüler oyunları oynayabildiğini iddia etti.

Oyun sektöründe sınırları zorlamayı seven mod yapımcılarının oyunseverlerin ağzını açık bırakan icraatlarına bir yenisi eklendi. Yazılım uzmanı ve mod yapımcısı Sebastian Staacks; Nintendo tarafından 1989’da piyasaya sürülen ve 90’lı yıllara adeta damga vurarak bir fenomen haline gelen 33 yıllık Game Boy konsolunda GTA 5, orijinal Doom ve Crysis 1 oyunlarını çalıştırmayı başardığını açıkladı.

Staacks, ilginç bir şekilde bu işlem için Game Boy konsolunda herhangi bir modifikasyona imza atmadığını iddia ediyor. Burada sadece yerleşik Wi-Fi’ye sahip bir Game Boy kartuşu ve oyunları bunun üzerinden çalıştırdığına vurgu yapıyor. Yazılımcının konu ile ilgili açıklaması ile şöyle;

Birkaç hafta önce yerleşik Wi-Fi’ye sahip bir Game Boy kartuşu oluşturdum. Daha sonra Wi-Fi özelliği sayesinde oyunları açabilmeyi ve onları tam ekranda oynatabilmeyi öğrettim. Konsol üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor