Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasına Ceza

Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasına Ceza

Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasına Ceza
Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasına Ceza Tugrul Demir
Bu içerik 601 kez okundu.

Facebook’a 6.1 Milyon Dolarlık Ceza

Facebook 6.1 milyon dolarlık ceza aldı. Sosyal medyanın en fazla kullanılan platformlarından biri olan Facebook’a bu ceza Güney Kore tarafından verildi. Güney Kore’de ağustos 2020 tarihinde kurulan kişisel bilgileri koruma komisyonu ünlü sosyal medya uygulamasına ceza verdi.

Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasına Ceza

Güney Kore tarafından verilen cezanın kişisel bilgilerin paylaşılması sebebiyle verildiği öğrenildi. Buna göre Güney Kore’de uygulamayı kullanan 18 milyon kişiden 3,3 milyonunun bilgileri sahiplerinden izinsiz olarak paylaşıldı. Bu olayın Mayıs 2012 yılı ile Haziran 2018 yılları arasında yaşandığı belirtilirken uygulamanın sahibi firmaya bu sebeple 6.1 milyon dolar ceza yazıldığı belirtildi. Kişisel bilgilerin paylaşılmasının ise kullanıcıların Facebook üzerinden farklı bir operatöre girmeleri ve bu sayede arkadaş listesi gibi bilgilerin operatörde paylaşılmasıyla gerçekleştiği ifade edildi.

Güney Kore Sözcüsünden Açıklama

Komisyonun firmaya ceza verdiği yönünde açıklama yapmasının ardından Facebook şirketinin Güney Kore sözcüsü konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sözcü açıklamasında inceleme sürecinde komisyona yardımcı olduklarını ancak yardıma rağmen ceza aldıklarını ifade etti. Ancak bunun dışında verilen cezaya itiraz ya da cezanın ödenmesi gibi durumlarla ilgili bilgi vermedi.

Eleştirilere Rağmen Büyümeye Devam

Facebook uygulaması 2018 yılından itibaren sürekli kişisel bilgilerin paylaşılması konusunda eleştiriler alıyor. Ancak buna rağmen firmanın büyümesi durmuyor aksine Whatsapp ve Instagram gibi platformlarla daha çok kişiye ulaşıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi