Tübitak 30 Senedir Bulunan Teknolojiyi Yeni Sandı ve Sahiplendi

Tübitak, tekrardan çok büyük ses getirebilecek bir skandala imzasını attı; sahip çıkılmış olan proje, 30 küsür yıldır aktif bir şekilde kullanılmakta olan bir teknoloji..

Tübitak 30 Senedir Bulunan Teknolojiyi Yeni Sandı ve Sahiplendi
Tübitak 30 Senedir Bulunan Teknolojiyi Yeni Sandı ve Sahiplendi Mahmut Şahan
Bu içerik 2252 kez okundu.

Tübitak, tekrardan çok büyük ses getirebilecek bir skandala imzasını attı; sahip çıkılmış olan proje, 30 küsür yıldır aktif bir şekilde kullanılmakta olan bir teknoloji..

Yapmış olduğu hamleler, desteklemekte olduğu projeler, elinden kaçırmış olduğu genç yetenekler ve daha pek çokları ile kurumsal bir düzeyde bir çok skandala imzasını atan, bu sebep ile de sık bir şekilde eleştiri oklarının hedefi haline gelen Tübitak, maalesef tekrardan bir skandalı daha hiç bir şekilde es geçmedi.  Bu defa Tübitak'ın destek çıkmış olduğu ''proje''; 1980'li seneler içerisinde bulunmuş ve de o tarihten bu zamana kadar aktif bir şekilde kullanımına devam edilen bir sistemdir...

''Akademisyen''lerden Arif Okudum, Fatih Belediyesi'nin tarafından açılmış olan Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi(YEPGEM)'nin dahilinde, ''Disksiz Olan Bilgisayar Sistemleri Projesini'' yaşama geçirdi. Üstelik bu proje o kadar çok dikkat çekmeyi başardı ki, Fatih Belediyesi ve de TÜBİTAK'ın Marmara Teknokent Enstitüsü (MARTEK) de, Arif Okudum ile beraber ortaklık projelerine bile imzasını attı.

İşin  en trajikomik tarafı da, Okudum'ın ısrarlı bir şekilde ''kendi icatları'' şeklinde lanse etmiş olduğu sistemin, yani tam olarak ''beynini ana bilgisayar içerisinde alan binlerce bilgisayarın disksiz bir şekilde çalışmasını sağlamakta olan'' bu sistemin ana temellerin 1984 senesine dayanması. Hatta muhtemel olarak bu sistemin ismini de çok duymuşsunuzdur: Client yani tam olarak İstemci (Thin Client  şeklinde de geçebilir).

Bir ağ üstünden, sunucu bilgisayarlardan hizmet almakta olan kullanıcı bilgisayarlara istemci adı verilir. Ve bu bahsi geçen istemciler, bilgiye erişme yetkilerini de sunucu tarafından alıyorlar.  Zengin ve de zayıf olmak şartıyla 2 çeşidi mevcut olan bu istemciler, zengin versiyonu içerisinde yazılımın her defasında sunucudan tüm istemcilere yüklenmesi veyahut bir farklı medyadan yüklenmesi ile birlikte, zayıf versiyonu içerisinde ise yalnızca sunumla alakalı grafik birimlerinin ve de  onların denetim yazılımlarının yüklenebilmesi ile beraber çalışıyor. 

tübitak teknokent client
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehhmet     2017-06-25 Bu sistem thin client değil, bildiğiniz masaüstü bilgisayarların işletim sistemi diskinin sanal olarak bir sunucu üzerinde olmasıdır.. masaüstü sanallaştırma değil yani.
Disknet     2017-06-25 Tübitak Martek, kurumsallaştırdığımız Disknet yazılımına kendi bünyesinde pazarlamak ve geliştirmek için ortak olmuştur. Hiçbir devlet kurumundan maddi destek alınmamış olup(KOSGEP ve TÜBİTAK dahil) tamamen öz sermaye ve banka kredileri ile yapılmıştır.
Disknet     2017-06-25 İsharedisk yazılımımız Millileştirdigimiz fakat kurumsal olarak ilerleyememiş bir yazılımdır. 4 Yılı aşkın isharedisk ‘i biz pazarlıyoruz. Disknet ise kurumsal alanda hizmet verebilmek adına geliştirilmiz bir yazılımdır. Milyon dolarlık haberleri, ülkemizin disklere verdiği ücretler düşeceği için ülke geneli milyon dolarlık bir tasarruf söz konusu olacağı için söylenmiştir.
Disknet     2017-06-25 Farklı amaçlar doğrultusunda farklı kuruluşlar tarafından geliştirilmiş olan, TFTP, İSCSİ, DHCP ve sanal disk biçimlerini bir arada kullanan bir yazılımın sahibiyiz. Disksiz bilgisayar sistemimizde her bilgisayar yine kendi donanımlarını kullanır. İçlerinde harddisk bulunmayan bilgisayarlar network üzerinden boot yaparak sunucu üzerinde bulunan işletim sistemi image ‘ından işletim sistemi dosyasını ön belleğine çeker ve bilgisayarın çalışması için gerekli tüm verileri ön belleğinden kullanır.
Disknet     2017-06-25 Sevgili Teknobilgi, yukarıda bahsi geçen açıklamada Thin Client sistemi anlatılmaktadır. Thin client diye adlandırılan sistem düşük donanımlı PC ler küçük te olsa disk belleği barındırır. Bu sistem thin client, remote desktop veya cloud computing değildir. Haberde bilgisayar icad edildi denilmiş, biz bilgisayar icad etmedik, bilgisayar yazılımlarıda icat değildir.
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi